Karbon nötr bir yapı için özel yazılımlar geliştiren Supercritical, 13 milyon dolar yatırım aldı

İşletmelerin sıfır karbona ulaşmalarına ve iklim kriziyle mücadele etmelerine yardımcı olan yazılım platformu Supercritical, düzenlenen Seri A turda 13 milyon dolar yatırım aldı. Lightspeed Venture Partners tarafından yönetilen tura RTP Global, Greencode Ventures ve MMC Ventures katıldı.

İşletmelerin sıfır karbona ulaşmalarına ve iklim kriziyle mücadele etmelerine yardımcı olan yazılım platformu Supercritical, düzenlenen Seri A turda 13 milyon dolar yatırım aldı. Lightspeed Venture Partners tarafından yönetilen tura RTP GlobalGreencode Ventures ve MMC Ventures katıldı.

Carbon Dioxide Removal (CDR), kapasitesi gereken miktarın oldukça altında kalıyor. 2022’de toplamda yaklaşık 600.000 ton CDR satın alındı. Bu, IPCC’nin 2050’ye kadar yıllık olarak gerekli olacağı tahminlerinin 10 gigatonunun yüzde 0,01’inden az.

İklimsel bir felaketi önlemek için, kalkınmanın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir şekilde hız kazanması gerekiyor.

Supercritical da yüksek kaliteli, incelenmiş, dayanıklı CDR projelerinde uzmanlaşmış tek girişim olduğunu iddia ediyor. Bu projeler, hem biyokömür, doğrudan hava yakalama (DAC) ve gelişmiş hava koşulları gibi tasarlanmış çözümleri hem de ağaçlandırma gibi doğaya dayalı çözümleri içeriyor.
Piyasada bulunan CDR projelerinin yalnızca yüzde 6’sı Supercritical tarafından incelendikten sonra kabul ediliyor.

Supercritical, bir pazar yapıcı olarak hizmet ettiğini ve kurumsal alıcılardan talep toplayarak CDR girişimlerinin büyümesine yardımcı olduğunu söylüyor. Hızlı CDR kapasite genişlemesini başlatmak için yeni satın alma düzenlemelerine de öncülük ediyor.

Girişim, platformun kurumsal satın almaların yüzde 35’ini ve dünyanın en iyi 20 CDR alıcısından ikisini oluşturduğu dünyanın en büyük karbon temizleme pazarlarından biri olduğunu iddia ediyor.

Supercritical kurucu ortağı Michelle You:

“Bu yatırımla, yeni bir bölüme girmekten ve gelecek vaat eden karbon temizleme projeleri için piyasa yapıcı olarak anlamlı bir rol oynamaktan dolayı mutluyuz. Büyüme gerçekleştirdikçe onları desteklemek için talebi bir araya getirmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Supercritical, yatırımı iş gücünü genişletmek ve yeni müşteriler kazanmak için kullanacağını açıkladı.

Güncel İçerikler