Facebook, gruplarında yanlış bilginin yayılmasını engellemek adına yeni özellikler getiriyor

Facebook, gruplar içerisinde yayılan yanlış bilgileri engellemek için yeni özellikler getiriyor. Getirilen en son özellikte grup yöneticilerinin yanlış bilgi yayan hesaplara doğrudan müdahale edebilmesi mümkün hale geldi.

Facebook, gruplar içerisindeki yanlış bilgi akışını engellemek için çalışmalar yapıyor. Sosyal ağ, grup yöneticilerine yanıltıcı bilgilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak yeni özellikler sunuyor.

Güncelleme ile birlikte grup yöneticileri, Facebook’un üçüncü taraf teyit organları tarafından yanlış veya yanıltıcı olduğu belirlenen gönderileri otomatik olarak reddedebilecek. Bu konuda daha ciddi bir tavır sergilemek isteyen grup yöneticileri, yayınlanan gönderiyi reddetmek ve yanlış bilgi paylaşan kullanıcının gelecekte tekrar gönderi paylaşmasını engellemek gibi özellikleri kullanabilirler.

Facebook, yıllardır bünyesindeki gruplardaki yanlış bilgileri ve diğer sorunlu içerikleri kontrol etmekte güçlük yaşıyor. Şirket, kurallarını tekrar tekrar ihlal eden gruplar için daha katı cezalar uygulasa da, gruplar seçim ve COVID-19 gibi ciddi konularda yanlış bilgiler yaymaya devam edebiliyorlar.

Bu özelliği etkinleştirmek grup yöneticilerine bağlı bir seçenek. Ancak yine de, gruplarda oluşan bilgi kirliliğini büyük ölçüde engelleme potansiyeline sahip. Ancak bu özellik geriye dönük içerikler için geçerli değil. Yani teyit organları tarafından yanlış olduğu belirlenen gönderiler, grup yöneticileri veya moderatörleri tarafından kaldırılmadıkça görünmeye devam edecek.

Facebook ayrıca, gruplara üye alımına dair yeni bir özellik de getiriyor. Grup yöneticileri, Facebook hesaplarının yaşlarına ve grupta arkadaşlarının olup olmamasına göre gruplara katılmak isteyen yeni hesapları otomatik olarak reddetme veya onaylama seçeneğine sahip olacak.

Facebook günümüzde artık Instagram veya Twitter kadar yaygın kullanılmıyor gibi görünse de, Facebook grupları ve Facebook pazar yeri belli bir kitle tarafından düzenli olarak kullanılmaya devam ediyor. Datareportal‘ın verisine göre, geçen Ocak ayında sosyal ağ, 2.912 milyar aktif kullanıcıya ev sahipliği yaptı. Bu sayıyla birlikte Facebook, en aktif kullanılan sosyal medya oldu.

Son İçerikler