Girişimcilerine İlham Veren Mekan: STARBUCKS

Uzun zamandır aklımda olan bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Ne zaman bir Starbucks‘a gitsem her köşede bir bilgisayar ve insanlar sürekli bir şeyler yapıyorlar. Uzaktan ekranlarından belli olduğu kadar kimisi Forex’te işlem yapıyor, kimisi borsayı takip ediyor, kimisi yazılımla uğraşıyor, kimisi web sitesi yapmakla meşgul, kimisi ise baya kağıt kalem doküman sistemi kurmuş o köşeyi satın almış gibi yayılmış durumda.

Ben bilgisayarımla 1-2 defa denedim ve gayet güzel işe yarıyor. En azından sıkılmadığımı gördüm. Bir kahve alıp saatlerce oturup, işiyle meşgul olmak, ödevlerini bile yapmak insanlara iyi geliyor olsa gerek. İçerisinin tasarımı ve diğer insanlardan aldığın enerji sana ilham veriyor. Burada Starbucks markasını övmüyorum, sadece yapılan bir girişimin insanların hayatına kattığı değerden bahsediyorum. Açıkçası Starbucks dükkanlarının dışında ben başka yerde bu işlerle uğraşan insanlar görmedim. Buna en iyi örnek Caffe Nero, Mado, Simit Sarayı vb.. verilebilir, örnekler geliştirilebilir. Bu markaları da küçümsemiyorum. Sadece bir markanın başarısının nereden geldiğini şimdi daha iyi anlıyorum ve anlıyoruz. Kirası sadece günlük bir kahve parası olan dükkan. Belki bedava İnternet diyebilirsiniz ama bugün bedava İnternet sunmayan mekan mı kaldı sanki.

Starbucks kendi segmentini kendi oluşturmuş durumda ve bu böyle devam edecek. Başarılı bir Girişim bu olsa gerek. Siz de artık evinizden farklı bir yerlerde bilgisayarınızda bir şeyler yapmak istiyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı alıp en yakında Starbucks dükkanına gidebilirsiniz. Benim önerim: Kanyon ve Cevahir AVM önü.

ebülten'e abone olun

Son gelişmeler, yeni girişimler, yatırımlar ve dahası...