Apple, 15 inç boyutundaki MacBook Air’ı tanıttı [WWDC23]

Teknoloji devi Apple, bugün düzenlenen WWDC23 etkinliğinde 15" büyüklüğündeki MacBook Air'ı duyurdu. Yeni MacBook Air, pil ömrü, ekran ve performans konusunda dikkatleri üzerine çekiyor. 

Teknoloji devi Apple, bugün düzenlenen WWDC23 etkinliğinde 15″ büyüklüğündeki MacBook Air‘ı duyurdu. Yeni MacBook Air, pil ömrü, ekran ve performans konusunda dikkatleri üzerine çekiyor.
Apple bugün dünyanın en iyi 15 inç laptopu olan 15 inç MacBook Air’i tanıttı. Geniş 15.3 inç Liquid Retina ekranı, M2 çipin inanılmaz performansı, 18 saate kadar pil ömrü1, fansız ve sessiz tasarımıyla dünyanın en ince 15 inç dizüstü bilgisayarı olan yeni MacBook Air, güç ve taşınabilirliği bir araya getiriyor. Yepyeni altı hoparlörlü ses sistemiyle etkileyici bir Uzamsal Ses özelliği sunan 15 inç MacBook Air, 1080p FaceTime HD kamera ve MagSafe şarjın yanı sıra macOS Ventura’nın gücü ve kolaylığıyla birlikte rakipsiz bir deneyim yaşatıyor.
Yeni model bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 13 Haziran Salı günü satışa sunuluyor. M2 çipli 13 inç MacBook Air, önceki modele göre 1.000 TL daha düşük olan 31.499 TL’den başlayan fiyatlarıyla, yeni modele geçiş yapacak kullanıcılardan ilk kez Mac satın alacak müşterilere kadar herkese daha fazla avantaj ve seçenek sunuyor.
“İlk 15 inç MacBook Air modelini duyurduğumuz için heyecanlıyız. İnanılmaz performansı ve etkileyici tasarımıyla yeni MacBook Air, dünyanın en iyi 15 inç laptopu. Böyle bir ürün yalnızca Apple çip sayesinde mümkün olabiliyor.” diyen Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Ternus sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yeni MacBook Air, geniş Liquid Retina ekrandan son derece ince ve fansız tasarıma, olağanüstü pil ömründen etkileyici altı hoparlörlü ses sistemine kadar tüm özelliklere sahip.”

Dünyanın En İnce 15 inç Laptopu

Yeni MacBook Air yalnızca 11,5 mm inceliğinde. Bu da onu dünyanın en ince 15 inç laptopu yapıyor. Yalnızca 1,49 kg olması sayesinde taşınması da son derece kolay. Yeni MacBook Air, geniş ekranına rağmen sağlam ve dayanıklı. Üstelik benzer seviyedeki bir PC laptopa göre yaklaşık yüzde 40 daha ince ve 0,22 kg daha hafif.
MacBook Air; aksesuarlar ve 6K çözünürlüğe kadar harici ekran için iki adet Thunderbolt bağlantı noktası, MagSafe şarj ve 3,5 mm kulaklık jakı ile çok yönlü bağlantı seçenekleri sunuyor. MacBook Air gece yarısı, yıldız ışığı, uzay grisi ve gümüş olmak üzere dört muhteşem renk seçeneğiyle sunuluyor.

M2 Çiple İnanılmaz Performans ve Muhteşem Pil Ömrü

15 inç MacBook Air, M2 çip sayesinde inanılmaz bir performans sergiliyor. Yeni 15 inç MacBook Air, Intel tabanlı en hızlı MacBook Air’e göre 12 kata kadar daha hızlı. Core i7 işlemcili en çok satan 15 inç PC laptop ile karşılaştırıldığında ise yeni MacBook Air iki kata kadar daha yüksek hıza sahip. Daha iyi bir ekran ve daha yüksek performansla gelen yeni MacBook Air, 18 saate kadar ulaşan olağanüstü pil ömrü sunuyor. Bu süre, PC’dekine kıyasla yüzde 50 daha fazla.
15 inç MacBook Air’de dört adet performans ve dört adet verimlilik çekirdeğine sahip güçlü bir 8 çekirdekli CPU, inanılmaz hızlı grafikler için 10 çekirdekli bir GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine yer alıyor. M2 çip ayrıca 100 GBps bellek bant genişliği ve 24 GB’a kadar hızlı birleşik bellek desteği sunuyor. Böylece aynı anda birden fazla iş yapmak ve karmaşık iş yükleriyle çalışmak son derece akıcı hale geliyor. M2 çipin performansı sayesinde kullanıcılar istedikleri her yerde çalışabiliyor, oyun oynayabiliyor ve neredeyse her türlü içeriği üretebiliyor.

macOS ile Güçlü Üretkenlik

macOS Ventura, Mac deneyimini kullanıcıların daha da fazlasını yapabilmesine yardımcı olacak bir seviyeye çıkarıyor. Mesajlar ve Mail her zamankinden de iyi hale gelirken Mac’te dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari ise geçiş anahtarı özelliğiyle parolasız bir geleceğe adım atıyor. Süreklilik Kamerası; Masa Görüntüsü, Ana Sahne ve Stüdyo Işığı gibi video konferans özelliklerini tüm Mac’lere getiriyor. Sahne Yöneticisi, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenliyor. Böylece kullanıcılar ellerindeki işe odaklanırken istediklerinde her şeyi bir bakışta görebiliyor. iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi ile kullanıcılar ayrı bir fotoğraf albümü oluşturup ailelerinden altı kişiyle paylaşabiliyor. Freeform uygulaması ise kullanıcıların üretkenliklerini artırmalarına ve kendilerini daha iyi ifade etmelerine imkan tanıyan esnek bir tuval sunuyor. Kullanıcılar Handoff, AirDrop, Evrensel Pano ve Mesajlar gibi Süreklilik özellikleri sayesinde Mac ile iPhone arasında sorunsuz çalışabiliyor.
Bu sonbaharda kullanıma sunulacak olan macOS Sonoma; araç takımları ve etkileyici ekran koruyucularla kişiselleştirme için yeni yollar, Oyun Modu ile optimize edilmiş oyun deneyimleri, güçlü video konferans özellikleri, Safari için büyük bir güncelleme ve daha fazlasıyla Mac deneyimini her zamakinden de keyifli ve üretken hale getiriyor.

Çevre İçin Daha İyi

Yeni MacBook Air çevre bilinciyle tasarlandı. Baskı devre kartlarının birçoğunda yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kaplama ve kalay lehim kullanıldı. Tüm mıknatıslarda ise yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementlerinden yararlanıldı. MacBook Air’de yer alan MagSafe konnektörü yüzde 100 geri dönüştürülmüş kobalt, pil tepsisi ise yüzde 90 geri dönüştürülmüş çelik kullanılarak üretildi. MacBook Air, Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve cıva, PVC ve berilyum içermiyor. Ambalajın yüzde 99’unun lif bazlı malzemeden üretilmesi, Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yaklaştırıyor.
Bugün küresel kurumsal operasyonlarında karbon nötr olmayı başaran Apple, 2030’da tüm ürünlerini karbon nötr hale getirmeye odaklanmış durumda. Bu da Apple’ın ürettiği her Mac’in tasarımdan üretime ve müşteriler tarafından kullanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

Gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip M2 çipli 15 inç MacBook Air 36.999 TL’den ve eğitime özel 34.149 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Güncel İçerikler