Twitter alternatifi olarak geliştirilen Hive, 1 milyon kullanıcıya ulaştı

Twitter alternatif olarak geliştirilen Hive, son zamanlarda yükselişe geçerek 1 milyonun üzerinde indirmeye ulaştı.

Popüler sosyal medya platformu Twitter yerine alternatif olarak geliştirilen uygulamalardan Hive, 1 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Twitter’da yapılan değişiklikler sonrasında kullanıcıların benzer platformlara geçiş yaptığı görülüyor.

Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra her gün yeni bir konuyla gündemden düşmeyen Twitter, şirket içi kararlar dışında ortaya çıkan yeni rakipleriyle de uğraşıyor. Geçtiğimiz günlerle sizlerle paylaştığımız Mastodon dışında son günlerde yükselişe geçen Hive de kullanıcı sayısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Twitter’daki değişimlerden sonra uygulama, hafta sonu birçok kişi tarafından indirildi ve  ABD App Store’da ilk 20 uygulama içerisinde kendine yer buldu.

2019 yılında Kassandra Pop tarafından kurulan Hive, Twitter’ın bir kopyası olarak değil özgün bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Z Kuşağı odaklı sosyal uygulama, Instagram, Twitter ve MySpace dahil olmak üzere çeşitli sosyal ağlardaki içerikleri birleştiriyor. Uygulama ayrıca Twitter gibi yalnızca zaman çizelgesine dayalı olmuyor. Hive kullanıcıları bilim, teknoloji, araçlar, müzik, moda, evcil hayvanlar, el sanatları, kitaplar, seyahat, oyun, yemek ve diğer konular gibi çeşitli konu tabanlı topluluklarda ilgi alanlarını kolayca keşfedebiliyor. Bunlarla beraber kullanıcılar, diğer sosyal medya platformlarından alıştığımız gibi paylaşılan içeriği beğenip, yorum yapabiliyor ve yeniden yayınlayabiliyor. Ayrıca bir konu hakında daha fazla detaya ulaşmak için hashtag’lerde gezintiye çıkabiliyor.

Hive, Facebook gibi bir ağda bulacağınız karşılıklı arkadaşlık modelinin aksine Twitter ile aynı takipçi tabanlı modeli kullanıyor. Yeni uygulama, reklamları kullanarak para kazanmayı tercih etmiyor. Bunun yerine platform, kullanıcılara profillerinde en sevdikleri müzikleri daha fazla sergilemelerine olanak tanıyan ek alanlar satıyor. Uygulamanın App Store listelemesine göre, ücretsiz alan dışında ikinci bir alan için 0.99 dolar ile üçüncü veya dördüncü bir alan için ise 1.99 dolar arasında ödeme yapılıyor.

Sensor Tower’ın verilerine göre Hive, iOS ve Android’de toplam 733.000 indirildi. Bu indirmenin yaklaşık 214.000‘i yalnızca son 30 günde geldi. Yeni platformun yalnızca ABD’de değil dünya genelinde de oldukça iyi sayılara ulaşıyor. ABD dışındaki indirmeler, Hive’ın toplam indirmelerinin yaklaşık %86‘sını oluşturuyor.

Son İçerikler