Yerli içerik pazar yeri Textoni, Goodwater Capital’den 2 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

2021 yılında kurulan ve freelancer üreticilerle markaları buluşturan içerik pazar yeri Textoni, Silikon Vadisi’nin önde gelen VC’lerinden Goodwater Capital’den 2 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı. Getir’den sonra Türkiye’deki diğer yatırımını Textoni’ye yapan Goodwater Capital’in yatırım portföyünde ise dev teknoloji şirketlerinden TikTok, Twitter, Spotify yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Atanova Ventures’ten 4 milyon TL değerleme ile yatırım alan Textoni, bir yıl içerisinde yüzde 900 büyüme sağladı.

Textoni ve Freelancer ekosistem

Aldığı yatırım ile global pazara açılmak için büyük bir adım atan Textoni, 58 farklı ülkeden yaklaşık 30.000 içerik üreticisini platformunda barındırıyor.

Geçtiğimiz aylarda sesli içerik alanında da aktif olarak rol alacağını açıklayan girişim, Türkiye’nin en büyük içerik üretici hacmine sahip platformlardan biri olma niteliği de taşıyor. Ayrıca Textoni’nin inovatif ürünlerinden biri olarak X-Team, markaların nitelikli freelancerlardan oluşan takımlar kurarak uzun vadeli çalışma olanağı da sağlıyor.

Küresel freelance pazar hacmi 2021 yılında 339 Milyar dolarken, 2026 yılında yaklaşık 919 Milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yatırım süreci ve yatırım sonrası hedefler

Textoni’nin yatırım turuna Goodwater Capital ile birlikte Türkiye ve Avrupa’dan önemli melek yatırımcılar da katıldı. Textoni CEO’su Tufan Kızılırmak’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde; “Kurulduğumuz ilk gün tüm yol haritamızı global ölçeklenme hedefiyle oluşturduk. Goodwater Capital’den bu kadar erken aşamada aldığımız yatırım ise doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Goodwater’ın Getir’den sonra Türkiye’den bir girişime daha yatırım yapması ülkemizdeki start-up ekosistemi için ve bizim için çok değerli bir gelişme oldu.

Aldığımız bu yatırım, hedeflediğimiz Amerika pazarına ilk adımı atmak için güzel bir fırsat. Sonraki yatırım turlarında da yine Silikon Vadisi VC’leri ile ilerlemek ve bu pazarın içinde rekabete katılmak istiyoruz.

Freelance çalışma sistemi, şu an bir trend değil, güncel bir iş modeli olarak kabul ediliyor. Global pazardaki tüm verileri okuduğumuzda, freelancer ekonomisinin her geçen gün pasta payını artıracağını öngörebiliyoruz. Bu sebeple bizim de yatırım sonrası kısa vadedeki hedefimiz güçlendireceğimiz CMS / CRM paneliyle ekip yönetimi teknolojimizi geliştirmek olacak.

Amerika pazarında ölçeklenmek ve insanların Textoni üzerinden ekonomik özgürlüğüne ulaşmasını sağlamak Textoni’nin en önemli misyonu.” dedi.

Güncel İçerikler