Big Bang 2020

Çevrimiçi ödeme platformu PayMongo, Stripe liderliğindeki turda 12 milyon dolar Seri A yatırım aldı

Manila merkezli çevrimiçi ödeme platformu PayMongo, Seri A turda dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan Stripe liderliğinde 12 milyon dolar yatırım aldı.

PayMongo, Filipinler’deki işletmeler için bir çevrimiçi ödeme API’si sunan, Y Combinator’ın hızlandırıcı programında yer alan, Filipinlere ait ilk finansal teknoloji girişimiydi. Y Combinator ve mevcut yatırımcı olan Global Founders Capital, yeni destekçi BedRock Capital‘in de katılımını içeren Seri A için yatırım yapmak için geri döndü.

PayMongo, finans kurumlarıyla ortak hareket ediyor ve ürünleri, web sitelerine ve uygulamalara entegre edilebilen, banka kartlarından ve GrabPay ve GCash gibi dijital cüzdanlardan ödemeleri kabul etmelerine olanak tanıyan bir ödeme API’si sunuyor.

Sosyal ticaret satıcıları ve çoğunlukla mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla satış yapan diğer kişiler için, alıcıların para göndermek için tıklayabilecekleri PayMongo bağlantıları sunuyor. Türkiye’deki örneği olarak iyziLink‘i gösterebiliriz. PayMongo’nun platformu ayrıca bir dolandırıcılık ve risk tespit sistemi gibi özellikler de içeriyor.

Stripe’ın APAC iş lideri Noah Pepper, PayMongo’ya neden yatırım yaptıklarıyla ilgili “PayMongo ekibinden ve Filipinler’deki pek çok işletme için dijital ödemeleri, daha erişilebilir hale getirme hızından etkilendik” dedi.

PayMongo, Haziran 2019’da 2.7 milyon dolarlık tohum finansmanı ile kurulmuştu ve kurucular “Filipinler merkezli bir fintech girişimi olarak, şimdiye kadar toplanan en büyük tohum turlarından biri oldu. PayMongo şu anda yaklaşık 15 milyon dolarlık fon sağladı.” açıklamasını yaptıklar.

Kurucu ortak ve CEO’su Francis Plaza, PayMongo’nun lansmanından bu yana toplamda yaklaşık 20 milyon dolarlık ödeme işlemleri gerçekleştiğini ve yılın başından bu yana ortalama yüzde 60 büyüdüğünü söyledi. En büyük büyüme ivmesini ise Mart ayında yakalamışlar. Filipinler’deki genel dijital işlemlerin, pandemi nedeniyle Ocak ve Nisan arasında yüzde 42 artmış.

Girişimin mühendislik ekipleri bu yatırımla birlikte, yeni özelliklerin piyasaya sürülmesini hızlandırmış. Bu özelliklerin işletmelere daha çeşitli çevrimiçi ödeme seçeneği sunulacağı söyleniyor. Örnek olarak; Faturalandırma ve pazar yerleri için özellikler; abonelikler gibi iş modelleri için destek; ve daha hızlı ödeme yöntemleri vb. şeyler gösterilebilir.

PayMongo şu anda Filipinler’de tamamen çevrimiçi olacak şekilde geliştirilmiş bir işe alım sürecine sahip tek ödeme şirketiymiş. Bu durum da, çevrimiçi ödemeleri ilk kez kabul eden satıcılar için sistemi daha cazip hale getiriyormuş. Hükümet, ekonomik büyümeyi ve finansal katılımı desteklemek amacıyla 2015 yılında daha fazla çevrimiçi ödemeyi teşvik etmek için politikalar belirlemeye başlamış. Devletin hukuki desteğini de arkasına alan girişimi önümüzdeki süreçte çok daha hızlı bir büyüme bekliyor.

245 milyon dolar yatırım alan Stripe, 20 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Online ödeme girişimi Stripe, çalışma şeklini değiştirdi ve yaptığı birkaç küçük dokunuşla yeni yatırımlar toplamaya başladı. Son aldığı 245 milyon dolarlık yatırımla değerini tam 20...
Big Bang 2020

Son İçerikler

Türk Telekom Pilot’un sekizinci döneminden mezun olan 8 girişim

Türk Telekom'un girişim hızlandırma programı Türk Telekom Pilot'un sekizinci dönem girişimleri bugün gerçekleştirilen demo day ile 8 girişim mezun oldu. 8. dönemden mezun olan girişimler: CryptoIndexSeries, tekil...

Cargill’den Türkiye’deki gıda üreticisi müşterileri için mobil uygulama: MiApp

Cargill, Türkiye’deki gıda üreticisi müşterilerine fayda sağlayacak bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’daki müşterilerin kullanımına sunulan Market Intelligence (MiApp) mobil uygulaması,...

Tarım ve Gıda sektörü odaklı EWA Programı’nda demo day sahnesine çıkacak 10 yerli girişim

Türkiye’de Foodback ve Topraktan ortaklığında hayata geçirilen, tarım ve gıda sektöründe dönüşüm yaratacak inovatif çözümleri olan kadınları desteklemek amacıyla 5 farklı ülkede başlatılan ve...

Araç kiralama sitelerinin trafikleri yüzde 30 artarken, Tur ve Konaklama sitelerine gelen trafik yarı yarıya azaldı

Zeo Agency’nin 2019 ve 2020 yıllarının 3. çeyrek dönemlerini kıyaslayan dijital pazarlama raporu Turizm ve Ulaşım sektörünü tur ve konaklama, araç kiralama, ulaşım, seyahat...

Interesting Engineering’in yeni genel yayın yönetmeni Jolene Creighton oldu

Quarks to Quasars ve Futurism yayınlarının kurucu ortağı ve dijital yayıncılıkta 10 yıldan fazla deneyime sahip bir Bilim Gazetecisi ve Yazı İşleri Yöneticisi Jolene Creighton, sizlere...