B2Press

KDY: Yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarınızı yayınlayabileceğiniz yeni platform

Geçtiğimiz yıl 13 milyondan fazla ürün gönderen Kitapyurdu, yazarların yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarını yayınlayabileceği platformu Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık‘ı yani kısa adıyla KDY‘yi duyurdu.

KDY, yazarların kitaplarını basılı olarak ücretsiz şekilde yayınlıyor ve sektörde alışılmışın çok üstünde olarak %50 telif ödemesi yapıyor. Yani satış gelirlerinin yarısı doğrudan yazara aktarılıyor. KDY hiçbir şekilde yazarlardan ücret talep etmiyor, yayına hazır gönderilmiş, yasal ve etik açıdan sorun içermeyen tüm dosyaları kitaplaştırıyor.

KDY, kitap baskılarını POD (Print on Demand) sistemiyle gerçekleştiriyor. Yani kitabınıza gelen sipariş kadar günlük üretim yapılıyor. Bu yüzden yazardan bir ücret talep edilmiyor. Yazar, kitabını yayına hazırlamak için Ktiapyurdu hesabıyla KDY’ye giriş yapıyor. sistemde eser tanımlaması yaptıktan sonra onay bekliyor. Onayın ardından sözleşmeler tamamlanıyor ve sistemdeki şablonları indirip kitabının edisyon, mizanpaj, kapak vb. teknik işlemlerini baskı şablonlarına uygun şekilde tamamladıktan sonra kitabı 72 saat içinde Kitapyurdu’nda satışa açılıyor.

Eğer yazar bu tip işlemleri kendi yapmak istemezse, dışarıdan ya da Kitapyurdu’nun önerdiği yazar ajanslarından destek alabiliyor. Bunun bir zorunluluk olmadığını, ilerleyen süreçlerde KDY’nin daha gelişmiş araçlar sunarak yazarlara kitaplarını platform içinde teknik olarak da hazırlama imkânını vermeye hazırlandığını da belirtelim. Türkiye’de sadece yazarın talebi üzerine ödeme karşılığı basılan kitap sayısını düşündüğümüzde Türkiye’de ciddi bir doğrudan yayıncılık pazarı olduğunu söylemek mümkün.

KDY için aslında dünyada Amazon’un Kindle Direct Publishing (KDP) örneğinin Türkiye’deki hâli diyebiliriz.

Kolektif House

Video

Son İçerikler