Ana Sayfa Haberler

Facebook, Huawei ile ilgili ilk kararını verdi

0

ABD Ticaret Bakanlığı‘nın Huawei’yi kara listeye eklemesiyle birçok ABD’li şirket, Huawei ile olan ticari ilişkilerini askıya almıştı. Bu kararla birlikte Google tarafından Huawei’ye verilen Android lisansının askıya alınması ve ARM’nin Huawei ile ticaretini durdurması gündemi sarsan önemli başlıklar olmuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bu kararı 90 günlüğüne ertelemesiyle birlikte WiFi ve SD Kart Birliği gibi Huawei’ye ambargo uygulayan yapılar, yeniden Huawei ile olan ilişkilerini normalleştirirken bu süreçte bir haber de Facebook‘tan geldi. Facebook, kendisine ait uygulamaların Huawei telefonlarda artık ön yüklü gelmeyeceğini duyurdu.

Facebook’un beklenmedik kararıyla birlikte Facebook grubuna ait olan Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi dünyanın en çok kullanılan sosyal ağ ve iletişim uygulamaları Huawei telefonlarda ön yüklü olmayacak. Ancak, Huawei kullanıcılarının Facebook servislerine erişimi konusunda bir problem yaşanmayacak. Kullanıcılar, uygulama marketinden Facebook servislerini indirerek Huawei telefonlarına yükleyip kullanmaya devam edebilecek.

Facebook’un bu kararı Huawei’yi fazla etkilemeyecek

Genellikle büyük üreticiler, çeşitli uygulamaların telefonlarda ön yüklü gelmesi için maddi karşılığı olan anlaşmalar yapıyor. Facebook’un bu kararı da Huawei’ye sadece anlaşma bedellerindeki maddi kayıp olarak yansıyacak. Ancak Facebook uygulamaları Huawei telefonlara hala kullanıcılar tarafından yüklenebilir olacağı için kullanıcıların Huawei’den vazgeçmesine neden olacak bir etki yaratmayacak. Huawei gibi birçok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji devi söz konusu olduğunda, Facebook kararından çıkacak maddi kaybın Huawei adına büyük bir kayıp olmadığı ortada.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here