MindMaze, sanal gerçeklikle duygularınızı okumak istiyor

Sosyal VR, insan iletişiminin sınırlarını değiştirme potansiyeline sahiptir. Facebook’un teknolojiye milyarlarca dolar yatırım yapmasının sebebi de budur.

VR etkileşiminde, sohbet ettiğiniz kişilerin duygularını yorumlama yeteneğine sahip olacaksınız. MindMaze, yüzünüzdeki duyguları okuyan bir cihazdır. MASK donanımlı kulaklığı taktıktan sonra, duygularınızı şaşırtıcı bir hızla taklit eden bir ekran üstü avatar göreceksiniz.

Bu ürünü ön plana çıkaran özelliği sergilediği biçimdir. Elektrotlar, kulaklığınızın yüzünüze bastırılan bölgelerine yerleştirilmiş durumda olacak. Bu elektrotlar yüz kaslarınızın hissini alacak ve duygularınızın tam karşılığını tahmin edip, sizi taklit edecek.

Cihaz, şu anda gülümseme, kaşları çatma, göz kırpma, saçları sürükleme ve kaşlarınızı yükseltme gibi sınırlı bir duygu temasına sahip, ancak vücut dilini açtıktan sonra sosyal bir VR ortamında iletebileceğiniz bir çok şey barındırıyor.

MindMaze, VR endüstrisindeki çoğu kullanıcıdan daha avantajlı bir konumda. Kendi tescilli kulaklık setlerini zaten hastanelere satıyorlar ve bu nedenle geniş bir endüstriye sahipler. Avrupa ve Asya’daki 50 hastanede, felç mağdurlarının ve ampute rehabilitasyonu sektörünün teknolojilerine yardım edildiği bölgede bulunuyor.

MindMaze, piyasaya sunulduğunda 40 doların altına olacağını söyleniyor. VR çevre birimlerini doğrudan satmak zorlu bir iştir, bu nedenle MindMaze için asıl görev üst kulaklık üreticilerinin bu teknolojiyi ürünlerinin gelecekte tekrarlamalarını sağlamaktır. Tadi, MindMaze’in imalatçılarla görüştüğünü, ancak isimleri paylaşamadığını söylüyor.

Güncel İçerikler