Hindistan’ın Silikon Vadisi bazı nedenlerden dolayı ekosistemdeki gücünü kaybediyor

Bangalor, Hindistan’ın 3. büyük şehri ve Karnataka eyaletinin başkentidir ama bundan daha önemli özellikleri de bulunuyor. Hindistan ekonomisi üzerinde oldukça etkili olan bu şehir ‘Asya’nın Silikon Vadisi’ olarak adlandırılmaktadır. Bu unvanı almasına etken olan faktörler, Hindistan Bilgi Teknolojisi’nin (IT) gelişmesine olanak sağlayan yüksek teknoloji firmalarının bu bölgede bulunması ve devletin bu bölgede kurulan sanayi alanlarına yatırım sağlamasıdır. Hatta bu yatırımlardan sonra Bangalor’a elektronik şehir denmeye başlanmıştır.

Günümüzde Bangalor, Amozon ve Uber’in ofisleri dahil 2.000’i aşkın aktif teknoloji kuruluşuna ev sahipliği yapıyor fakat Startup Genome’nin raporuna göre şehir son iki yıldır gerileme göstermektedir. Rapora göre Asya’nın yeni merkezleri Pekin,Şangay ve Singapur şimdiden Bangalor’u geçmiş durumdadır.

Peki bu gerilemenin nedeni nedir ve Bangalor’un eski sınırlarına ulaşması için neler yapılabilir?

YETENEK SORUNLARI

Öncelikle Bangolor da çözülmesi gereken bir kalite sorunu var gibi görünüyor. Rapora göre mühendisler hızlı bir şekilde işe alınmadığından işler aksayıp çalışanların deneyim seviyeleri ortalaması ve vize başarıları düşük çıkmaktadır. Ayrıca çalışanların  çok fazla problemleri var  ve bu yüzden çoğu daha iyi bir fırsat yakalamaya çalıştıklarından işlerine yeteri kadar önem göstermiyorlar. Örneğin Bangalor, yazılım mühendisleri için dünyadaki en az ödeme yapan startup şehirleri arasında yer alıyor. Bu yazılım mühendisleri, yıllık ortalama 8600 dolarlık bir maaşı kabul edebiliyorlar -ki bu ücret orijinal Silikon Vadisi ücretlerinin 1/13’üne denktir-.

Daha iyi maaşlar muhtemelen yıpranmayı durduracak ve daha kaliteli çalışanların bulunmasına yardımcı olacaktır.

YATIRIMCILAR İÇİN DÜŞÜK GETİRİ

Bangalor, dünyada değerleme alanında 7.’lik gibi iyi bir sıraya sahip olmasına rağmen şehirde yatırım düzeyi düşük seviyededir. Bu temel olarak, kentin yeni girişimlerine yatırım yapan risk sermayedarlarının çok az veya hiçbir başarı elde edemediği anlamına geliyor. Bu yüzden çoğu şirket bir yıl içinde bu yöndeki faaliyetlerini dondurdular. Raporun açıkladığı gibi düşük yatırımlar iki şey ifade ediyor; ya yeni startupların olgunlaşmasıyla birlikte şehir gelecekte daha da aydınlanacak ya da piyasanın üzerindeki satın almalar ile birçok sorun yaşanacak.

Gaussian Networks kurucusu ve CEO’su Kanwaljit Singh “Alınan yatırımlar Hindistan ekosisteminde yanlış değerlendirildiği için azalmaktadır. Birçok kez  Hintli şirketlerin Silikon Vadisi şirketleri gibi global markalar yaratmaya çalışmadan, Silikon Vadisi akranlarına benzer projeler  yaptıklarını gördüm.” diyor.

Gerçek bir çözüm üretmek gerekirse, startuplar bir hizaya sokulmalı ve milyonlarca hayatı etkileyebilecek potansiyele sahip gerçekten ölçeklenebilir fikirler desteklenmelidir.

KARLILIK SORUNU

Bangalor’deki yeni girişimlerin çoğu nakit sıkıntısı çekiyor. Hindistan’ın startup ekonomisinin poster çocuğu olan Flipkart bile 10 yıldan sonra kar sağlamamıştır.

Karlılık oranının ilk başlarda iyi olması yatırımcılara cazip gelsede, burada bulunan startuplar uzun dönemde tehlike arz ediyor. Hatta Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de daha karlı startuplar bulunuyor. Hindistan’da, Google, Facebook ve Amazon’un geçmesiyle kar oranlarında uzun süreli kayıpların olacağına dair yaygın bir inanç da var.

İÇ REKABET

Bangalor hala Hindistan’ın silikon vadisi iken Chennai ve Pune gibi şehirler de yetişiyor.

Ülkenin güneyinde bulunan Chennai’ni  Zoho ve Freshdesk gibi zengin yatırımcıların desteğiyle ülkenin SaaS (yazılım servisi) merkezi haline geldi.

Ülkenin batısında bulunan Pune ise, Hindistan’daki üç Microsoft veri merkezinden birine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca geniş IT havuzu, ucuz gayrimenkul ve olumlu yatırım ortamı nedeniyle Bangalor için güçlü bir rakip olarak ortaya çıkıyor. Bazıları bu şehrin Bangalor’u tamamen geçeceğini düşünüyor.

Ancak Chennai ve Pune, Bangalor’un koltuğunu almak istiyorlarsa, Bangalor’un yaptığı startup hatalarını öğrenip bunları engellemek için önlemler almaları gerekiyor.

Güncel İçerikler