Amazon’un Hindistan’daki 5 milyon dolarlık yatırımı, ülkedeki eticaret yarışını kazanmasını sağlayabilir.

7Park Data’nın verilerine göre Amazon, Flipkart’ı e-ticaret alanında gözle görülür derecede geçti.Bu durumda mobil katılım da göz önüne alındığında Amazon Hindstan umut verici bir büyüme gösterdi. Mart 2017 itibariyle 4. yılını dolduran Amazon Hindistan, mobil pazar payının % 30.7 sini elinde tutuyor.

Yine aynı verilere göre,Amazon’un mobil trafiği 2017’de 2016’ya kıyasla %46 oranında arttı.Aynı dönemde Flipkart’ın oranlarında ise %11 düşüş yaşandı. İnternet analitiği şirketi SimilarWeb’in verilerine göre geçtiğimiz yıllarda Amazon hem masaüstünde hem de mobilde Flipkart’ı geçti. ComScore’da benzer iddialarda bulunmuştu.

Flipkart’da buna karşılık çalışmalar başladı.Microsoft,Tencent ve Ebay’den ve aynı zamanda önceki yatırımcılarından, kendini büyütmek için 1,4 Milyon dolar eğerinde yatırım aldığını açıkladı. Ayrıca anlaşmanın bir parçası olarak Ebay’in Hindistanda’ki faaliyetlerini de üstlendi.
Yine Flipkart’ın, ülkenin en büyük 3. e-ticaret şirketi olan Snapdeal’ı satın almak için görüşmelere başladığı söyleniyor. Bu şirketlerin geçmiş günlerde çok sıkı rakipler olduklarını da hatırlatmak isteriz.