Avustralya merkezli Fleet Space, geleceğin İnterneti için Nano Uydu Filosu inşa etmek istiyor

Her şeyin İnternete bağlanabileceği bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Peki bunu kaldıracak alt yapımız var mı? Avustralya merkezli bir girişim olan Fleet Space Technologies, nano uyduların, İnternet alt yapısının omurgasını oluşturmasını istiyor. Bu amaçla şirket, geçtiğimiz hafta 5 milyon dolarlık bir bütçe açıkladı.

Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Flavia Tata Nardini, 2025 yılına kadar 75 milyon cihazın, doğru araçlar olmadığı için İnternete bağlanamayacağını farkettiklerini belirtti ve şu sözleri ekledi. ”Bizim amacımız bu devrimi gerçekleştirmek. Çünkü bu durum gelecekte yaşanacak ve çözüm sanıldığı kadar kolay olmayacak.” dedi.

Nano uydular geçmişte ve günümüzde gözlem ve haritalama gibi bir çok ticari faaliyette kullanıldı. Avustralyalı Chris Boshuizen tarafından kurulan California şirketi Plant Labs, bu alanda oldukça iyi bir şirket. Ancak Nardini, kuracakları filonun sanayi genelindeki akıllı cihazların ve sensörlerin ağa bağlamasına da yardımcı olmasını istiyor.

Şu an için şirket, 2018’de ilk uyduları fırlatmadan önce, tarım, nakliye, petrol ve doğalgaz gibi farklı pazarlarda pilot programlar yapmayı planlıyor. Eğer planlar tutarsa önümüzdeki 4 yıl boyunca 100 nano uydu çevirimiçi olacak.

Birçok ülkede aktif olacaklarını söyleyen şirket, Avrupa genelinde özel bir uzay ajansı kurulması gerektiğini de düşünüyor. Hükümetlerin de gelecek yıllar için, bu alanda önemli yatırımlar yapmasının gerekli ve önemli olduğunu düşünüyor.

Güncel İçerikler