Hızlandırma programı Sabancı ARF’ın ikinci dönemine seçilen 13 girişim

Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma amacıyla hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly Girişim Hızlandırma Programı’nın ikinci dönemi başladı.

Enerji ve İklim Teknolojileri, İleri Malzeme Teknolojileri, Dijital Teknolojiler ve Sağlık Teknolojileri olmak üzere 4 ana başlıktaki iş fikirlerinin değerlendirme kapsamında alındığı ikinci dönem programına 500’ün üstünde girişimci başvuruda bulundu.

Bu dönem kriterlere uygun başvurularda, geçtiğimiz döneme göre yüzde 16’lık bir artış yaşanırken, yapılan değerlendirmeler sonucunda Sabancı Topluluğu içinden 3 (Casper, Farm in Globe, WeCare), Topluluk dışından ise 10 (Bomensoft, DATASCOPE.AI, Myconom, NANOTerial, Rumitech, Smellive, Smyrna Sensor, U Look So Good, Uptechlabs, WearTechClub) olmak üzere toplam 13 girişim programa kabul edildi.

10. haftada yapılacak program ara değerlendirmesi ‘Flight Check’te global girişimcilerin de programa dahil edilmesi planlanıyor.

Yüz yüze oryantasyon süreçlerinin tamamlandığı ikinci dönem kapsamında, girişimciler yıl sonuna kadar Sabancı Holding’in İstanbul’daki merkezi Sabancı Center’da kendilerine özel olarak hazırlanan alanda çalışmalarına devam edecekler. Sabancı Topluluk şirketlerinden gönüllü olarak programa dahil olan inovasyon mentorları, bugüne kadar edindikleri tecrübeleri girişimcilerle paylaşacak. Ayrıca girişimlere ürün ya da hizmet prototiplerini geliştirmek, ilk müşteri bağlantılarını yapmak veya kestikleri fatura sayısını artırmak için 30’ar bin dolarlık nakit destek imkânı da sağlanacak.

150 bin dolara kadar tohum yatırım

Girişimler Aralık 2023’te düzenlenecek final gününde ise projelerini Yatırım Jürisi’ne sunacaklar. Yatırım almaya hak kazanacak girişimcilere, 150 bin dolara kadar Sabancı ARF Almost Ready to Fly tohum desteği verilecek.

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly, ilk dönem mezunlarını Nisan 2023 tarihinde vermişti. Programa dahil olan 14 girişimin 8’i, tohum yatırımı almaya hak kazanmıştı ve girişimlere verilen toplam ayni ve destek tutarı 60 milyon TL’yi bulmuştu.

İkinci döneme kabul alan girişimler:

Bomensoft: Yapay zeka tabanlı sistem ve teknolojilere dayalı, şirketlerin verimliliğini arttırmaya yönelik çözümler tasarlar ve üretir.

Casper: Güneş enerji santrallarının farklı kaynaklardan alınan verilerle takip edilip, oluşabilecek arıza ve kayıpların önceden tespit edilmesini sağlar.

Datascope.AI: Veri bilimi ekiplerine kurumsal yapay zeka uygulamalarını kod gerektirmeksizin sürükle-bırak basitliği ile geliştirme ve idame etme imkanı sunar.

Farm in Globe: Çiftçi ve ihracatçıları dijital platform üzerinden bir araya getirip, ürünlerin yeni nesil tarım uygulamalarıyla yetişmesini sağlar.

Myconom: Mantar ve tarımsal atıklardan doğada tamamen çözünen malzemeler üreterek, plastik atık ve karbon salınımını düşürür.

NANOTerial: Özgün geri dönüşüm yöntemleri ile elektronik atıklardaki lantanit bakımından zengin kalıcı mıknatısları, yüzde 100 geri dönüşüm verimi ve yüzde 95’in üzerinde manyetik performansla sanayiye geri kazandırır.

Rumitech: Sokak aydınlatma direğini, akıllı aydınlatma, güvenlik ve akıllı şehir uygulamaları için kullanılabilecek, şebeke bağımsız, yeni nesil enerji ve iletişim altyapısı haline dönüştürür.

Smellive: Günümüzde büyük bir problem olan stres ve duygu kontrolü konusuna koku duyusu üzerinden yaklaşarak mod değişiminizi kokularla kontrol edebileceğiniz bir çözüm sunar.

Smyrna Sensor: Uzaktan algılama için yüksek hassasiyetli, güvenli ve düşük maliyetli dört boyutlu koherent bir sensör geliştirir.

U Look So Good: Kadınların menstrual döngülerine göre yapay zeka tabanlı kişiselleştirilmiş egzersiz, diyet ve wellness önerileri veren bir mobil uygulamadır.

Uptechlabs Smart Garden: Akıllı LED aydınlatma ve hidroponik bitki yetiştirme sistemleri ile istenilen aroma ve kalitede iki kat az enerji harcayarak yüzde 97 su verimliliği ile zirai ilaç kullanmadan bitki yetiştirme imkanı sunar.

WearTechClub: Sürdürülebilir kumaş teknolojisi ve akıllı sensörlerin entegrasyonu ile giyilebilir spor ürünleri tasarlar; sürekli takip edilen sağlık verilerini kullanıcısının telefon, bilgisayar ve akıllı saatine aktararak spor deneyimini kişiselleştirir ve verimliliğini arttırır.

WeCare: Çalışanların ve İnsan Kaynakları departmanlarının problem ve ihtiyaçlarına yapay zeka destekli platformuyla çözümler sunar.

Güncel İçerikler