Arçelik, güneş paneli üretimine başlıyor

Sürdürülebilirlik faaliyetleri konusuna yatırım yapan Arçelik, yenilenebilir enerji alanında önemli bir yatırımı hayata geçirerek güneş paneli üretimine başlıyor. İstanbul Beylikdüzü’nde 11 bin metrekare alan üzerine kurulan tesiste, yapay zekâ desteğinde yüksek kaliteli güneş paneli üretilecek. Arçelik Kurumsal Çözümler güvencesi ve Türkiye’de yaygın ürün ve hizmet ağı ile müşterilere uçtan uca bir çözüm sunulacak.

Dayanıklı tüketim alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Arçelik, yenilenebilir enerji alanında önemli bir yatırıma imza atarak, güneş paneli üretimine başlıyor. İstanbul Beylikdüzü’nde, 11 bin metrekare kapalı alana sahip güneş paneli üretim tesisinin kapasitesinin bu yılın sonuna kadar iki katına çıkarılması planlanıyor.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, verdiği demeçte;

“Arçelik, güneş paneli üretimi ile 9 ülkedeki 30 üretim tesisine bir yenisini daha ekledi. Arçelik’in yaklaşık 10 milyon euro yatırımla hayata geçirdiği güneş paneli üretim tesisi 550 bin güneş paneli üretim kapasitesine sahip. Yılın ikinci yarısında yapacağımız yatırımlarla üretim kapasitesi yıllık 1 milyonun üzerine çıkacak. Arçelik’in güneş paneli üretimine adım atmasının, ülkemiz için de çok önemli ve stratejik bir gelişme olduğuna inanıyorum. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 4 kez üst üste sektörünün lideri olan Arçelik güneş paneli üretimi ile bu alandaki çalışmalara da öncülük ederek ülkemizdeki yenilenebilir enerji dönüşümüne ivme kazandıracaktır. Yenilenebilir enerji kullanımının güneş gibi sınırsız ve temiz bir kaynaktan sağlanması sadece enerji giderlerini azaltmakla kalmıyor, karon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı oluyor. Arçelik’in güneş paneli üretimine adım atmasının, ülkemiz için de çok önemli ve stratejik bir gelişme olduğuna inanıyorum. Arçelik’in bu alanda yerli üretime başlaması, ülkemizde, yenilenebilir enerji kullanımının artmasına ve enerjide dışa bağımlılığın azalmasına da destek olacak. Hedefimiz bu alanda yerli üretimle sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamakla yetinmeyip, yakın bir gelecekte Avrupa’ya da ihracat yapmak” dedi.

Arçelik’in dünyada 30 Ar-ge ofisi, üretim ve teknoloji alanında yaklaşık 30 bin çalışanı bulunuyor. Basın toplantısında şirketin inovasyon ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlarla müşterilerine çevre dostu ürünler sunduğunu da vurgulayan Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bayız, güneş enerjisi teknolojisini beyaz eşyaya entegre ettiklerini anlattı. Arçelik Ar-Ge’sinin geliştirdiği buzdolabı ve derin dondurucular elektrik ve güneş enerjisini bir arada kullanabiliyor. Güneş varken %100 güneş enerjisiyle çalışan Solar Hybrid Ürün serisi Afrika pazarına sunuldu.

Arçelik’in güneş panelleri 12 yıl ürün, 25 yıl verimlilik garantili

Arçelik, müşterilerine, ürettiği güneş panellerinin kurulumundan, gerekli izinlerin alınması ve bakım hizmetlerine kadar kapsamlı bir hizmet sunacak. Arçelik’in 550 Watt’lık güneş panelleri, 12 yıl ürün garantisine ve 25 yılda minimum yüzde 83 lineer performans garantisine sahip.

Arçelik, test üretimine başlayan Beylikdüzü işletmesinden çıkan ilk ürünlerin kurulumunu deprem bölgesindeki konteyner kentlere yapıyor. Şirket, Koç Topluluğu şirketlerinin desteğiyle kurulan konteyner kentlerde, çatılara güneş paneli kurulumu yaparak, elektrik ihtiyacının bir kısmının karşılanmasına destek olmayı hedefliyor.

2050 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefleyen Arçelik bu doğrultuda 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji alanında kurulu kapasitesini yeni yatırımlarla 50 MW’a çıkaracak. Arçelik kendi tesislerinde de kurduğu güneş santralleri ve arazi projeleri ile bu hedefe çok daha kısa bir sürede ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’de Ankara, Eskişehir, Tekirdağ, Bolu ve Manisa işletmelerinde; ayrıca Tayland, Güney Afrika, Romanya ve Pakistan’daki üretim tesislerinde güneş santralleri bulunuyor. Arçelik, işletmelerinde kurulu bu güneş enerjisi santralleri ile yıllık 21.000 MWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek ve 9922 ton CO2 sera gazı emisyonu önleyecek.

Güncel İçerikler