Yapay zeka desteğiyle tarım teknolojileri geliştiren Source.ag, 4 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka destekli seralarla taze meyve ve sebzeler sunmak isteyen Source.ag, düzenlenen turda 4 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, ABD'li yatırım şirketi Hico Capital aracılığıyla 2 milyon dolar ve MIT'ye bağlı mevcut yatırımcı E14 fonundan da 2 milyon dolar yatırım aldı. 

Yapay zeka destekli seralarla taze meyve ve sebzeler sunmak isteyen Source.ag, düzenlenen turda 4 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, ABD’li yatırım şirketi Hico Capital aracılığıyla 2 milyon dolar ve MIT‘ye bağlı mevcut yatırımcı E14 fonundan da 2 milyon dolar yatırım aldı.

2020 yılında Rien Kamman ve Ernst van Bruggen tarafından kurulan Source.ag, sera tarımının daha güvenli, güvenilir ve iklime dayanıklı gıda üretimine bir yanıt olduğuna inanıyor. Girişim, yapay zeka destekli seralar yoluyla yeterli meyve ve sebzeye erişimi kolaylaştırmak için çeşitli teknolojiler geliştiriyor. Source.ag’in tescilli algoritmaları, iklim, biyoloji ve kaynaklarla ilgili milyonlarca veri noktasını hesaba katarak optimum yetiştirme stratejilerini tanımlamak ve uygulamak için bitki davranışını simüle ediyor.

Source.ag, kirliliği ve arazi kullanımını azaltırken 15 kata kadar daha yüksek verim ürettiğini ve 20 kata kadar daha az su kullandığını iddia ediyor. Hollanda merkezli girişim, büyüyen enerji ve iklim krizleri karşısında sebze verimini artırmak için dünyanın önde gelen yetiştiricileriyle çalışarak yalnızca 12 ayda ürünlerinin kullanıcı sayısını on kat artırdı.

Girişim, geçtiğimiz şubat ayında düzenlenen Seri A turda 23 milyon dolar yatırım almıştı. 4 milyon dolarlık yatırım, bu turun devamı niteliğinde oluyor.

Source.ag CEO’su ve kurucu ortağı Rien Kamman:

“ABD yatırım şirketi Hico Capital ve MIT’ye bağlı E14 fonu aracılığıyla 4 milyon dolarlık son yatırımla Seri A yatırım turumuzu tamamlamaktan heyecan duyuyoruz. Bu yatırımları, dünya çapında yetiştiriciler için pazara çığır açan ürünler getiriyoruz.

Sera tarımına yönelik küresel talep artsa da deneyimli yetiştiricilerin eksikliği ve benzeri görülmemiş ekonomik ve iklim temelli zorluklar nedeniyle büyümesi engelleniyor. Küresel olarak yetiştiricileri güçlendirecek ve mahsullerinin büyümesini kısa ve uzun vadede optimize edecek bir yapay zeka platformu oluşturmak için Hollandalı usta yetiştiricilerle ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Source.ag, aldığı yatırımı ürün geliştirmeyi hızlandırmak için kullanacağını belirtiyor. Bu yılın ilerleyen zamanlarında girişim, sera üreticilerine mahsullerini en verimli şekilde nasıl yetiştirecekleri konusunda rehberlik ederek yapay zeka teknolojisini daha da geliştirmeyi planlıyor.

Güncel İçerikler