Asuman Özdağlar, MIT’de elektrik elektronik ve bilgisayar bilimleri bölüm başkanı seçildi

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralarında birinci sıralarda yer alan ve kısa adı MIT olan Massachusetts Institute of Technology‘den yapılan açıklamaya göre Amerika’da yaşayan Türk bilim kadını Prof. Asuman Özdağlar, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar bilimleri bölümü başkanlığına atandı. Prof.Özdağlar, MIT’deki bölüm başkanlığı görevine 1 Ocak 2018’den itibaren başlayacak.

Eski Bölüm Başkanı Anantha Chandraksan, Özdağlar için şöyle konuştu;”Profesör Özdağlar ilham verici bir araştırmacıdır ve optimizasyon teorisi ve algoritmaları, oyun teorisi ve ağlar alanında gerçek bir lider olarak ortaya çıkmıştır. Eğitimci olarak vizyonu ve özveri de eşit derecede etkileyici. Öğrencileri için savunucudur ve antrenördür ve EECS’deki eğitim yeniliği için güçlü bir savunucudur.” dedi.

Asuman Özdağlar kimdir?

Eski devlet bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı olan Asuman Özdağlar 1974 yılında doğdu. MIT’de görevli dünyaca ünlü ekonomist Profesör Daron Acemoğlu’yla evli olan Asuman Özdağlar, üniversite eğitimini 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Doktorasını ise Amerika’da MIT Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında 1998’de tamamladı.

Akademik kariyerine MIT’de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Departmanı’nda devam eden Asuman Özdağalar, ‘Oyun Teoremi’ ile internet, ekonomi, sosyal ağlar gibi ağların en verimli şekilde düzenlenmesi ve karar kontrol mekanizmalarına uygulanması konusunda önemli katkıları oldu. Donald P. Eckman ödülü başta olmak üzere pek çok ödüle layık görülen Özdağlar, çok sayıda doktora öğrencisine danışmanlık yapıyor.

Özdağlar, 2014 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün ‘Enformasyon ve Karar Sistemleri Laboratuarı’nın direktörlüğüne atanmıştı. Bilişim sistemlerinin yanında ekonomi, biyoenformatik, sosyal ağlar gibi alanlarda da uygulamaları olan Özdağlar, 2008’de Amerika Otomatik Kontrol Kuruluşu tarafından Kontrol Teorisi alanında üstün araştırma katkıları dolayısıyla 35 yaşın altındaki genç bilim insanlarına verilen ve bu alandaki en saygın ödüllerden biri olan Donald P. Eckman ödülünü aldı.

Güncel İçerikler