Dünyanın ilk kargo drone’unu geliştiren Dronamics, ilk uçuşunu gerçekleştirdi

İnsansız hava kargo şirketi olan Londra merkezli Dronamics , 25 Mayıs Perşembe günü amiral gemisi Black Swan'ın ilk uçuşunu Bulgaristan'ın Balchik havaalanında başarıyla tamamladığını duyurdu.

İnsansız hava kargo şirketi olan Londra merkezli Dronamics, 25 Mayıs Perşembe günü amiral gemisi Black Swan‘ın ilk uçuşunu Bulgaristan’ın Balchik havaalanında başarıyla tamamladığını duyurdu.

Dronamics’in lisanslı kargo uçağı teknolojisi artık Avrupa’daki ticari uçuşlarda kullanım için onaylandı ve bu yılın sonlarında başlaması bekleniyor. Bu uçuşlar, değişen müşteri taleplerini karşılamak için e-ticaret, ilaç, yedek parça ve çabuk bozulan işletmelere hızlı ve uygun fiyatlı bir seçenek sunacak.

Ayrıca girişim, bu önemli gelişmenin lojistik sektörünün ürün teslimatında verimliliği artırma potansiyelini ortaya koyacağını belirtiyor.

Dronamics kurucu ortağı Svilen Rangelov:

“Tasavvur ettiğimiz şeyin işe yaradığını kanıtlamak için muazzam miktarda sıkı çalışma, inanç ve çaba gerekti. Artık bir sonraki adıma, ticari faaliyetlerimizi hayata geçirmeye odaklanabiliriz ve daha fazla heyecanlanamazdık.” dedi.

2014 yılında Konstantin ve Svilen Rangelov kardeşler tarafından kurulan Dronamics, büyük, uzun menzilli insansız hava araçları geliştiren ve işleten bir kargo insansız hava yolu girişimi olarak lanse ediliyor. Hava taşımacılığını daha verimli, uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirerek milyonlarca insan için demokratikleştirmeyi hedefliyor.

Dronamics’in geliştirdiği Black Swan, sınıfına göre %80‘e kadar daha hızlı, %50 daha ucuz ve %60‘a kadar daha az emisyonla 350 kg‘ı (770 lb) 2.500 km (1.550 mil) öteye kadar taşıyabiliyor. Bu uzun menzilli drone modelleri, ilaç, gıda, e-ticaret ve yedek parçalar da dahil olmak üzere işletmelerin aynı gün ulaşacak şekilde uzak mesafelere sevkiyat yapmasını mümkün kılıyor. Dronamics, Avrupa’daki ilk yetkili kargo insansız hava yolu girişimi olduğunu ve IATA’nın insansız hava araçları için global stratejik ortaklık yaptığını da belirtiyor.

Girişim, geçtiğimiz şubat ayında 40 milyon dolar yatırım almıştı.

Güncel İçerikler