Otonom kargo drone’u geliştiren Dronamics, 40 milyon dolar yatırım aldı

İnsansız kargo uçakları geliştiren Dronamics, düzenlenen Seri A öncesi turda 40 milyon dolar yatırım aldı.

İnsansız kargo uçakları geliştiren Dronamics, düzenlenen Seri A öncesi turda 40 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Founders Factory, Speedinvest, Eleven Capital ve Strategic Development Fund (SDF), Abu Dabi ve Birleşik Arap Emirlikleri devletlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Girişimin daha önce Avrupa İnovasyon Konseyi‘nden (EIC) 2.5 milyon euro hibe aldığını sizlere aktarmıştık.

2014 yılında Konstantin Rangelov ve Svilen Rangelov tarafından kurulan Dronamics, uzun menzilli insansız hava araçları geliştiriyor. Bu araçlarla kargo taşımacılığı yapmayı hedefleyen girişim, hava taşımacılığını daha verimli, uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirerek milyonlarca insana etki etmeyi planlıyor.

Dronamics’in geliştirdiği Black Swan, sınıfına göre %80‘e kadar daha hızlı, %50 daha ucuz ve %60‘a kadar daha az emisyonla 350 kg‘ı (770 lb) 2.500 km (1.550 mil) öteye kadar taşıyabiliyor. Bu uzun menzilli drone modelleri, ilaç, gıda, e-ticaret ve yedek parçalar da dahil olmak üzere işletmelerin aynı gün ulaşacak şekilde uzak mesafelere sevkiyat yapmasını mümkün kılıyor. Dronamics, Avrupa’daki ilk yetkili kargo insansız hava yolu girişimi olduğunu ve IATA’nın insansız hava araçları için global stratejik ortaklık yaptığını da belirtiyor.

Dronamics’in kurucu ortağı ve CEO’su Svilen Rangelov, “SDF risk sermayesi bölümünün Dronamics finansmanına yaptığı yatırım, Dronamics kapasitesini genişletecek ve Dronamics’in gelecekteki operasyonlarının kurulmasını destekleyecek BAE merkezli bir ortak girişimin oluşturulmasında önemli adımı oluyor. BAE, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi için ana merkezlerden biri olacak. SDF, bir imalat ve operasyon ortak girişiminin kurulması yoluyla, ek önemli yatırımlarla BAE merkezli ortak girişimin ana partneri olacak.” dedi.

Yatırımla beraber girişimin çalışmalarını daha da artırıp globale açılma planlarını gerçekleştirmesi planlanıyor.

Güncel İçerikler