Meyve ve sebzelerin depolama ömürlerini uzatan Freshsens, Startup Wise Guys’dan 1.7 milyon TL yatırım aldı

Baran Baykurt Emiroğlu, Vehbi Çağrı Güngör ve Cem Ayyıldız tarafından kurulan Freshsens, Startup Wise Guys’dan 1.7 milyon TL yatırım aldı. “İlk giren ilk çıkar” şeklindeki stok yönetim felsefesini, “İlk bozulacak olan ilk çıkacak” şeklinde değiştiriyor.

Baran Baykurt Emiroğlu, Vehbi Çağrı Güngör ve Cem Ayyıldız tarafından kurulan akıllı tarım girişimi FreshSens, yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojilerini kullanarak meyve, sebze, mantar ve kesme çiçek gibi ürünlerin depolama ömürlerini uzatan, raf ömürlerini tahminleyen ve kayıpları engelleyen teknolojiler geliştiriyor.

“İlk giren ilk çıkar” şeklindeki stok yönetim felsefesini, “İlk bozulacak olan ilk çıkacak” şeklinde değiştiriyor. Akıllı tarım girişimi Freshsens, ilk yatırım turunu Startup Wise Guys’dan aldığı 1.7 milyon TL yatırımla tamamladı.

Gıda ve Tarım Organizasyonu (Food and Agriculture Organization – FAO) verilerine göre taze meyve ve sebzelerin tedarik zincirindeki aksamalar ve yanlış operasyonlar sonucu her sene yaklaşık 500 milyar dolar ekonomik kayıp yaşanıyor. Buna ek olarak, taze meyve ve sebze kaybının dünyanın sera gazı emisyonlarına olan katkısı tam olarak bilinmese de, %8 olan gıda kaybının içinde büyük bir yer kapladığı düşünülüyor.

Türkiye’nin dünyanın en büyük kiraz üreticisi ve yine en büyük nar üreticilerinden de birisi olmasını avantaj olarak kullanan Freshsens, bu sebeple çalışmalarına kiraz ve nar meyveleri özelinde başlamış ve önümüzdeki günlerde kuşkonmaz, yaban mersini ve incir gibi ürünler için de hizmetlerini müşterileriyle buluşturmaya hazırlanıyor. Freshsens, teknolojisi sayesinde neredeyse tüm taze meyve ve sebzelere uygun olmak üzere mantar ve kesme çiçekler için de kullanılabilir durumda.

Coğrafi altyapı uygunluğu sebebi ile Avrupa, Amerika Kıtası ve Asya’da faaliyetlerini sürdürmeyi hedefleyen ve bu konuda adımlar atan girişim, özellikle Güney Amerika gibi bu alanda büyük kayıplar yaşayan coğrafyaları ana hedef pazarı olarak görüyor. Baran Baykut Emiroğlu, Vehbi Çağrı Güngör ve Cem Ayyıldız tarafından kurulan ve 12 kişilik ekibiyle operasyonlarına devam eden Freshsens, sahip olduğu teknolojiyi 2019 senesinden yılından bu yana geliştiriyor. 2023’te şirketleşme süreçlerini tamamlayan girişim, operasyonlarını Türkiye’den yönetiyor. Freshsens şu an 4 farklı ülkeden birçok müşteriye hizmet veriyor.

Startup Wise Guys’dan yatırım alan Freshsens, bu yatırımı operasyon maliyetlerine ek olarak tamamen pazarlama ve satış odaklı kullanmak ve servis verdikleri ürün sayısını artırıp müşteri portföylerini geliştirmekte kullanacak.

Freshsens girişimine gerçekleştirdikleri yatırımla ilgili olarak Startup Wise Guys ortağı Günce Önür verdiği demeçte: Gıda ve tarım artık herkesin gündeminde olan ana konular. Pandemi sonrası savaşla daha da ciddileşen bu konu artık, son günlerde yaşadığımız üzücü deprem felaketiyle ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Freshsens’in uzman ekibi tarafından geliştirilen bu çözümün birçok farklı pazarda karşılık bulup, gıda alanında büyük bir fark yaratacağına inanıyoruz.

Güncel İçerikler