Görme engelli kişiler için akıllı baston geliştiren yerli girişim WeWalk, 2.5 milyon dolar yatırım aldı

Görme engelliler için akıllı baston teknolojisini geliştiren yerli girişim WeWalk, İngiltere ve Türkiye'nin önemli fonlarından yatırım aldı. Akıllı Baston, Time dergisi tarafından dünyanın en başarılı icadı seçilmişti.

Görme engelliler için üretilen Akıllı Baston’un mucidi WeWalk, Avrupa’nın önde gelen
sağlık ve sosyal etki odaklı sermaye fonlarının katıldığı turda 2.5 milyon dolarlık yatırım aldı.

Alınan yatırıma ek olarak Dünyanın önde gelen Teknik üniversitelerinden Imperial College London ve İngiltere’nin en büyük Görme Engelliler derneği RNIB iş birliği ile İngiltere Hükümeti tarafından fonlanan Innovate UK‘den 2 milyon dolarlık AR-GE hibe finansmanı sağladı.

WeWalk’un Microsoft’un Erişebilirlik için Yapay Zeka programına Türkiye’den seçilen ilk girişim olduğunu sizlere 2020 yılında paylaşmıştık.

Almanya milli takımı ünlü futbolcusu İlkay Gündoğan da yatırım yaptı

İngilterenin önde gelen sosyal etki odaklı yatırım kuruluşlarından Nesta Impact Ventures, sağlık fonu King’s Health Partners, Türkiye’den Bilişim Vadisi Fonu ile APY Ventures ve Galata Business Angels; WeWalk’ın yeni yatırımcıları oldular. Kitlesel fonlama platformu Crowdcube aracılığıyla Alman Milli Takımı ve Manchester City’nin ünlü oyuncusu İlkay Gündoğan gibi melek yatırımcılar da WeWalk’ın yeni destekçileri arasına katıldılar. ilk aşamadan bu yana WeWalk’In yanında olan Vestel Ventures da bu tura dahil oldu. Kendisi de görme engelli olan, WeWALK kurucu ortağı Kürşat Ceylan, WeWALK’un aldığı yatırımı teknolojilerini daha da geliştirmek ve global olarak yaygınlaştırmak için kullanacağını açıkladı.

TIME: En iyi icat

WeWalk’ın geliştirdiği akıllı baston bel üzeri ve baş hizasındaki engelleri sensörlerle algılayıp kullanıcıyı uyarıyor. Akıllı telefon uygulaması ile entegre olarak görme engellilere özel, erişilebilir navigasyon veriyor, toplu taşıma ve etraftaki mekan bilgilerini sesli olarak paylaşıyor. Daha da fazlası, yeni akıllı şehircilik çözümlerine entegre olarak her geçen gün yeni özellikler kazanıyor ve Görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor.

Bugün 59 ülkede kullanılan WeWalk Akıllı Baston, TIME Dergisi tarafından yılın en iyi icatlarından biri seçilmeyi başarmıştı. Thomas Edison adına verilen Edison Ödülleri’nde de Altın Ödülü ilk kez Türkiye’ye getirdi. CNN,BBC, Forbes, Bloomberg gibi dünyaca ünlü 300 kaynakta 30’dan fazla dilde haber oldu. Türkiye’de 280 bin dünyada ise 253 milyon görme engelli birey bulunuyor.

Güncel İçerikler