Türkiye’nin önde gelen iş ve girişimcilik dünyası temsilcileri, Denizli’de bir araya geldi

GEN Türkiye, DEGİAD ev sahipliğinde TÜSİAD, TÜRKONFED, Habitat Derneği ve KAGİDER ortaklığında Denizli Girişimcilik Zirvesi’nde iş ve girişimcilik dünyası temsilcilerini bir araya getirdi.

200 ülkede aktif çalışmalar yürüten Global Girişimcilik Networkü’nün (GEN) bir parçası olarak 2020 yılında Habitat Derneği idari yönetiminde kurulan GEN Türkiye, düzenlediği etkinliklerle girişimcilik dünyasına değer katmayı sürdürüyor.

Girişimcilik ekosisteminde küresel ve ulusal tecrübeleri harmanlamanın yanında güçlü yönetim kadrosuyla yeni ekonominin inşasında ve gelişiminde referans noktası olan GEN Türkiye, DEGİAD ev sahipliğinde TÜSİAD, TÜRKONFED, Habitat Derneği ve KAGİDER ortaklığında Denizli Girişimcilik Zirvesi’ni düzenledi.

GEN Campus Denizli’nin açılışının da yapıldığı Zirve’de; sivil toplum, girişimcilik ve dijital dönüşüm dünyasının önde gelen temsilcileri deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Türkiye’nin önemli STK’ları ve lider isimleri buluştu 

Zirve’nin açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Global Entrepreneurship Network Başkanı Jonathan Ortmans, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, DEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Urhan, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem ve GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin yaptı. Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Hazır, GEN Campus içerik ve programlarını aktardı. Girişimcilik Ekosistemine Artı Değer Katmak, Girişimcilik Ekosisteminde Uluslararası Yatırım Fırsatları, Girişimcilik Ekosisteminde Uluslararası Yatırım Fırsatları ve Girişimcilik Politikaları başlıklı 4 farklı oturumun gerçekleştiği Zirve’de; girişimcilik ekosisteminin hızlandırıcı ve destekleyici aktörleri masaya yatırıldı.

Aydın: “Türkiye ve global ekosistem arasında köprüyüz”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, şunları söyledi: “Tüm dünyayı etkisi altına alan mevcut ekonomik konjonktürde girişimcilik ekosistemindeki fırsatları ortaya koymak ve ekosistemi geliştirmek için global ekosistemlerle olan network, iletişim ve iş birliklerinin artırılmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bizler de GEN Türkiye olarak global girişimcilik ekosistemiyle ülkemizdeki ekosistem arasında köprü görevi üstlenirken, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini daha dinamik hale getirmeyi hedefliyor ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda GEN çatısı altında hayata geçen dünyadaki üçüncü girişimcilik ve inovasyon merkezi GEN Campus Denizli’nin idari yönetimi ve çatısı altında uygulanan programlarıyla dünyada model haline gelecek bir yapı olmasını bekliyoruz.”

Yılmaz: “Ekosistemi güçlendirecek etkilikler düzenliyoruz”

Koton Yönetim Kurulu Üyesi ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz da şöyle konuştu: “GEN Türkiye olarak Türkiye girişimcilik ekosistemini güçlendirici etkinlikler düzenlemek en önemli misyonlarımızdan biri. Bu misyon doğrultusunda bugün burada Denizli Girişimcilik Zirvesi’ni düzenliyoruz. Öte yandan GEN Türkiye çatısı altında Girişimcilik Dünya Kupası (EWC 2022) yarışmasının yerel organizatörlüğünü yürütüyoruz. EWC 2022’ye başvurular 30 Ekim’e kadar devam ediyor. Ayrıca Global Girişimcilik Haftası’nın (GGH2022) 15’incisi bu yıl tüm dünyada 14-20 Kasım tarihleri arasında kutlanacak. Hafta boyunca bölgede ve ulusal alanda çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarını, özel sektör kurumlarını, üniversiteleri ve girişimcilik alanında aktif diğer tüm aktörleri bu farkındalık kampanyasında bize katılmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.”

Hazır: “Türkiye’de girişimciliğin artması 3 ana amacımızdan biridir”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve GEN Türkiye Başkan Yardımcısı Sezai Hazır, şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’de girişimciliğin artması GEN Türkiye’nin 3 ana amacından biridir. Bu doğrultuda 2022 yılı içerisinde çeşitli programlar hayata geçiriyoruz. Bunlardan biri olan Startup Huddle etkinlikleriyle girişimcilik serüvenlerinin henüz başındaki girişimlerin mentorlar ve diğer girişimcilerle bir araya gelmelerini sağlayacağız. Özellikle gençlerin dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi ve girişimlerin ihtiyacı olan yetişmiş, kalifiye iş gücü ihtiyacının karşılanması için de dijital beceri geliştirme programlarını; özel sektör ve sivil toplumdan paydaşlarımızın desteğiyle planlayıp uygulayacağız. Hızlandırıcı programlar, mentorluk programları, demo day ve networking etkinlikleriyle girişimlerin birbirinden öğrenmelerine ve kapasitelerinin güçlenmesine katkı sağlayacağız.”

Dinçerler: “Girişimcilerle yatırımcıları bir araya getiriyoruz”

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Göktekin Dinçerler, şunları kaydetti: “GEN Türkiye olarak yatırımcılarla girişimcileri bir araya getirecek ortamların yaratılmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda GEN Campus gibi fiziki mekanların da önemli bir atmosfer yaratacağına inanıyoruz. GEN Türkiye olarak düzenleyeceğimiz Ask Me Anything etkinliklerinde hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki yatırımcılarla yetkin girişimcileri bir araya getirerek; girişimcilerin merak ettiklerini yatırımcılara sormalarını sağlayacağız. Ayrıca Anadolu’daki yatırımcıları özellikle teknoloji odaklı iş fikirlerine yatırım yapmaya teşvik etmek için Anadolu Yatırımcı Buluşmaları’nı Habitat Derneği’nin hayata geçirdiği İstasyon’larda gerçekleştireceğiz. Bu etkinliklerle Türkiye’deki yatırım süreçlerinin gelişmesine, yatırımcı ve yatırım sayılarının artmasına katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.”

Sabancı: “Ekosistemin tüm aktörleri yeniliğe açık olmalı”

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin oluşmasında ekosistemin bütün paydaşlarıyla; sivil toplum kuruluşlarıyla, özel sektör kurumlarıyla ve üniversitelerle birlikte uzun süredir çalışıyoruz. Biliyoruz ki girişimciliğin gelişmesini desteklemeye devam etmek için girişimciler kadar biz ekosistem aktörlerinin de yeniliğe açık olması gerekir. TOBB Genç Girişimciler Kurulları ve Kadın Girişimciler Kurulları’nı kurduktan sonra da Türkiye’de girişimcilik algısının gelişmesi ve girişimciliğin özendirilmesi için birçok etkinlik ve programı hayata geçirdik. Bu yıl 15’incisini düzenlenecek GGH2022 kapsamında tüm aktörlerin bir araya geldiği G3 Forum etkinlikleri organize ettik. Yeni etkinlikleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz.”

Ortmans: “GEN Campus Denizli, Türkiye’deki girişimcileri desteklemek için yeni bir yolculuğun başlangıcını temsil ediyor”

Global Entrepreneurship Network Başkanı Jonathan Ortmans şunları söyledi: “Türkiye’nin yalnızca küresel girişimcilik topluluğuyla ilişki kurmaya devam etmesini değil, aynı zamanda topluluğun içinde bir liderlik rolünü üstlenmesini de sağlamak için yerel ortaklarla iş birliğinin bu yeni aşamasına geçmekten büyük heyecan duyuyoruz.”

Urhan: “Yeni dönemde odağımıza ‘Girişimcilik’ konusunu aldık”

DEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Urhan ise “Denizli Genç İş İnsanları Derneği olarak bu yönetim dönemimizde odağımıza ‘girişimcilik’ konusunu aldık. Girişimcilik ekosistemi üzerinde çalışırken yolumuz bu konuda dünyada ve Türkiye’de çok önemli bir etkiye sahip olan GEN ile kesişti. Türkiye’deki ilk ve dünyadaki üçüncü GEN Campus’ü açmanın ve girişimcilik alanında çok önemli tecrübeye sahip Türkiye’nin önde gelen isimlerini Denizli’de yatırımcılarla ve girişimcilerle buluşturmanın mutluluğu içerisindeyiz. GEN Campus’un Denizli’de açılmasıyla birlikte; bölgedeki girişimlerin, tematik etkinlik ve programlardan faydalanmalarını sağlayacağız. Denizli Girişimcilik Zirvesi bu sürecin en önemli kilometre taşlarından biri olacak. Girişimcilerin ve yatırımcıların bölgemize olan ilgisini artırmak için GEN Türkiye ile ortak hareket edip, girişimcilere destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Güncel İçerikler