Yerli bulut mutfak girişimi Avane Cloud Kitchens, ilk turda Global Founders Capital’dan 1 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye’nin ilk tam donanımlı bulut mutfak girişimi Avane Cloud Kitchens, dünyanın en büyük girişim sermayesi fonlarından birisi olan Global Founders Capital’dan ilk turda 1 milyon dolar yatırım aldı.

Ahmet Orhon tarafından kurulan Avane Cloud Kitchens, 200 metrekareyi geçmeyen tek bir mutfaktan, 30’un üzerinde paket yemek hizmeti veren sanal restoranı müşterileriyle buluşturmayı hedefliyor. Bu sanal restoranların %70’inin Avane’nin sıfırdan yarattığı markalar olması, %30’ununsa global ve bölgesel restoranların franchise’i olması hedefleniyor.

Bu doğrultuda, Avane şimdiden, kendi yarattığı ve hızla büyüyen ÇOSA, Veganista, Nane, Kengeres, Jay Jay Fries, Chef Amadeo gibi 15 markanın yanısıra, digital master franchise’ı olduğu dünyanın en büyük sushi zincir markası SushiMaster ve Türkiye’nin hızla büyüyen markaları Doyuyo! ve Et İşleri ile müşterilerine hizmet veriyor.

Avane, diğer bulut mutfak modellerinden farklı olarak, ürün geliştirme, satın alma, üretim, mutfak operasyonu, marka ve kanal yönetimi ile pazarlama faaliyetlerinin tamamını kendisi gerçekleştiriyor. Bu da Avane’nin paket mutfak restoran ekosisteminde ortaya çıkan değerin neredeyse tamamını içeride tutmasına ve bu sayede müşterilerine yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyatlara sunmasına imkân sağlıyor.

Global Founders Capital İstanbul Ofisi’nin de ilk yatırımlarından olan Avane, daha önce Delivery Hero, LinkedIn, Trivago gibi global çapta girişimlere yatırım yapmış olan GFC’nin yatırımı, tecrübesi ve bağlantılarıyla bölgedeki bulut mutfak alanındaki öncülüğünü perçinlemiş oluyor.

Mart 2021’de faaliyetlerine başlayan Avane Cloud Kitchens, şu an itibariyle İstanbul Ataşehir, İstanbul Acıbadem ve İzmir Mavişehir’de bulunan üç mutfağında, toplam 45 sanal restoranla hizmet veriyor. Ocak 2022 itibariyle 4 mutfak ve 50 sanal restoran daha açacak olan Avane, GFC’nin uluslararası bağlantıları ve tecrübelerinden de faydalanarak 2024 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 125, yurtdışındaysa 50 mutfak açmayı ve toplamda 4000’in üzerinde sanal restoranla hizmet vermeyi planlıyor.

Avane aynı zamanda Ocak 2022 itibariyle, whatsapp, app, web ve cağrı merkezi üzerinden hizmet verecek kendi yemek platformunu da hayata geçiriyor.

İmza töreninde, Ahmet Orhon ve ekibinden övgüyle bahseden Global Founders Capital ortağı Onur Erbay, “Avane, yemek, teknoloji ve verinin kesiştiği çok ilginç ve potansiyeli muazzam bir iş modeli, bu modelin farklı coğrafyalarda da başarılı olmasını bekliyoruz” diyerek Avane ekibine ve iş modeline duydukları inancı ifade ederken; GFC’ye süreç boyunca gösterdiği destek için teşekkür eden Ahmet Orhon, “Kârlı ve ölçeklenebilir iş modelimiz ile yatırımcıların yanı sıra bayi adaylarının da dikkatini çekiyoruz. İlk yılımızı henüz tamamlamamışken uluslararası bir yatırım almayı başardık. GFC’nin de desteğiyle, Avane Cloud Kitchens, Türkiye’de ve dünyada paket yemek endüstrisine kendi imzasını atmak için geliyor” diyerek ekledi.

Güncel İçerikler