Param

Suudi Arabistan merkezli fintech şirketi Geidea, SoftPOS’u ülke geneline yaymak için PayCore ile anlaştı

Suudi Arabistan'ın en büyük Fintech şirketi Geidea, SoftPOS'u ülke geneline yaymak için PayCore ile anlaştı. Ülkedeki tüm işletmeler için POS cihazlarının zorunlu olacağı ağustos ayı sonu itibarıyla SoftPOS, düşük maliyetli, kullandıkça öde modeli ile Suudi Arabistan pazarında önemli bir ödeme kabul çözümü olmaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan, 2030 vizyonunun bir parçası olarak tüm ödeme işlemlerinin yüzde 70’ini nakit olmadan gerçekleştirmeyi hedefliyor. “Suudi Arabistan’ın 2030’a Kadar Nakitsiz Toplum Olma Süreci” raporuna göre, devlet destekli girişimciler ve kuluçka merkezleri ile tüketici talebi yüksek pazarlara girmek isteyen fintech’ler için yeni fırsatlar ortaya çıkıyor.

Ülkenin en önde gelen fintech şirketi olan Geidea, hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir tercih yaptı ve 35 ülkede ödeme sistemlerindeki yenilikçi çözümleri ile tanınan lider ödeme çözümleri şirketi PayCore ile anlaştı.

-Reklam-Param

Suudi Arabistan’da POS ürün ve hizmetlerinin tedarikinde yüzde 70’lik pazar payı ile lider olan Geidea, PayCore’un SoftPOS ürününü ülke geneline yayacak. SoftPOS, NFC destekli Android akıllı telefonların ve tabletlerin herhangi bir ek cihaz olmadan POS terminalleri olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu çözüm sayesinde üye iş yerleri temassız kartlardan, mobil cüzdanlardan ve giyilebilir cihazlardan, kendi mobil cihazları ile, tutar bağımsız ödeme kabul edebilir hale geliyor. Aynı zamanda belirli bir tutarı aşan ödemeler, PIN kullanılarak güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Ağustos sonu itibariyla, POS cihazları ülkedeki tüm işletmeler için zorunlu olacağından, SoftPOS, düşük maliyetli, kullandıkça öde modeliyle Suudi Arabistan pazarında önemli bir ödeme kabul çözümü olmaya hazırlanıyor.

Geidea Kurucusu ve Eş Başkanı Abdullah Al-Othman: “SoftPOS’u ülke çapında yaygınlaştırarak, ülkemizi hızlı bir şekilde elektronik ödeme sistemlerine adapte etme vizyonunu destekliyoruz. Bankacılık ve perakende sektörünün büyümesini destekleyeceğiz. Krallığımız, 2023 yılına kadar 102 milyar USD’lik tahmini ciro ve 648.000 adet terminal ile POS penetrasyonunu artırmayı hedefliyor. Nakitsiz toplum aynı zamanda ülkemizde akıllı şehirlerin ve dijital ekonominin gelişmesine de olanak sağlayacak.” dedi.

PayCore’un CEO’su Turgut Güney: “SoftPOS, MADA’nın teknolojik altyapısı olan Thales PURE sertifikasyonunu alan ilk ürün. Dolayısıyla, ürünümüz yalnızca Suudi Arabistan’da değil, PURE programını destekleyen diğer tüm ülkelerde de yaygınlaşabilir durumda. PURE tarafında PIN desteğimizi tamamladığımızda bir ilki daha gerçekleştireceğiz.” dedi.

Param

Son İçerikler