Konu:

Türkiye’de 2020 yılında ilk 6 ayda 59 girişim 81 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye girişim ekosisteminde, girişimlere yapılan yatırımlar her çeyrekte olduğu gibi Startups.Watch tarafından açıklandı.

2020 ikinci çeyreği pandemiye rağmen hareketli geçti. İkinci çeyrekte 29 girişim 61 milyon dolar yatırım aldı. İlk çeyrekte ise 30 girişim 20 milyon dolar yatırım almıştı. Bu da miktar olarak yüzde 44’lük bir artış olduğu anlamına geliyor. 2020 yılında yapılan yatırımların %78’i 1 milyon dolar ve altında gerçekleşti. Dolayısıyla 2020 yılının ilk yarısında, yatırımlarını açıklayan girişimlerin verilerine göre 59 girişim 81 milyon dolar yatırım aldı.

Insider yatırımının imzası Haziran ayında atıldı. Startups.Watch ilk yarı verilerini paylaşırken, henüz resmi bir açıklama yapılmamıştı ve 32 milyon dolarlık Insider yatırımı, canlı yayında açıklanan verilere eklenmemişti. Sonuç olarak biz şimdi bu içeriği oluştururken, Insider verilerini de ekledik. Ancak yatırımlarını açıklamayan girişimlerin de olduğunu söyleyebiliriz.

En çok yatırım alan girişimler InsiderMeditopia, Pisano ve Scoutium oldu. Adet olarak en çok yatırım sağlık teknolojilerine gitti. Bunda pandeminin de pozitif etkisi oldu diye değerlendirebiliriz.

Her 10 yatırımın 4’ünde kurumlar var

Deeptech Demo Günü

Kurumların direkt olarak veya kurumsal girişim sermayesi kurarak yaptığı yatırımlar 2020 yılında da hız kesmedi. 2020 yılında yapılan 59 yatırımın 22’sine kurumlar da dahil oldu. Bu turlardaki yatırımların toplamı ise 11 milyon dolara ulaştı.

Yurt dışındaki 9 Türk girişimine 31 milyon dolar yatırım

- Advertisement -

2020 ikinci çeyreğinde Carbon Health, Lunaphore, CY Vision, NetOP, Goodsted, Cyber Struggle, Kunduz, GmPly ve Monday Hero yurt dışında merkezi olan ve yatırım alan Türk girişimleri oldular.

Pandemi, yatırımları çok etkilemedi

Avrupa’daki 18 ülkede yatırımlar pandemiye rağmen bir önceki çeyreğe göre artış gösterdi. 15 ülkede ise yatırımlar çok az da olsa düşüş gösterdi. Pandeminin Mart ve Nisan aylarında etkisinin en çok hissedildiği ülkelerden olan İtalya’da da yatırımlar ilk çeyreğe göre arttı.

Türkiye ilk resmi “unicorn”a kavuştu

Peak’in Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alınması ile Türkiye ilk resmi “unicorn”a kavuşmuş oldu. Payguru, natro, Fango, Peoplise ve CepteTamir’in de satılması ile ikinci çeyrekte 6 girişim el değiştirmiş oldu. Kapak fotoğrafındaki Unicorn aslında bu satın almayı destekliyor.

2020’de kurulan fon sayısı 5 oldu!

TechOne adlı fonun da kurulması ile 2020 yılın da kurulan fon sayısı beşe çıktı. Revo Capital, ScaleX, Teknoloji Yatırım, TechOne ve two.zero Ventrures ile beraber girişimlere yatırım yapabilecek toplamda 134 milyon dolarlık fon devreye girmiş oldu.

Son İçerikler