32 milyon dolarlık yatırımını resmi olarak duyuran Insider kurucu ortağı Hande Çilingir ile özel röportaj

24+ ülkede ofisi olan Insider, yapay zeka destekli teknolojisi ile Singapore Airlines, Marks & Spencer, Samsung, MediaMarkt, Virgin, Uniqlo, Garanti BBVA ve Estée Lauder gibi 800'den fazla küresel markanın dijital büyümesini hızlandırmasına destek oluyor.

Yapay zeka destekli çok kanallı büyüme yönetimi platformu hizmeti sunan yerli girişim Insider, Seri C yatırım turunda; Silikon Vadisi temelli Riverwood Capital liderliğinde; Sequoia, Wamda ve Endeavor Catalyst’ten 32 milyon dolar yatırım aldığını bugün resmi olarak duyurdu.

Mart 2018’de ise 11 milyon dolarlık Seri B yatırımından sonra kurucu ortaklardan Hande Çilingir ile özel bir röportaj yapmıştık.

Insider’ın bu tur ile beraber bugüne kadarki toplam yatırım miktarı 47 milyon dolara ulaştı. Bu yatırım, Insider platformunun yeteneklerini geliştirmek, Ar-Ge ekibini üst düzey mühendisler ile daha da güçlendirmek ve şirketin global satış ve pazarlama departmanlarına yatırım yapmak için kullanılacak.

Hande Çilingir ile 32 milyon dolarlık özel röportaj

Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir, Insider’ın kurulduğu ilk yıllardan itibaren, her 6 ayda bir yapılan değerlendirmeler sonucunda; fark yaratan ekip üyelerine hissedar (share‘owner’) olma imkanı tanıdıklarını belirtti. Bu yatırım kapsamında, Insider hissedarlarına, hisselerini nakite döndürebilmeleri için 1 milyon dolarlık (6.8 milyon TL) bir bütçe ayrıldığını ekledi.

Günümüzde dijital pazarlama uzmanlarının çoğu aynı problem ile karşılaşıyor: “Birleştirilmiş” ve “çok kanallı” olduğunu iddia eden çok fazla platform olmasına rağmen, çoğu zaman müşteri verileri tam anlamıyla birleştirilemiyor ve dijital kanallar yeterince gelişmiyor. Tüm kanalları birleştiren bütünleyici bir çözümden ziyade, spesifik kanallardaki belirli problemlere odaklanan bir çözüm anlayışı sunuluyor. Günün sonunda bu durum pazarlama alanında yatırımın geri dönüşünü limitleyen memnuniyetsiz müşteri deneyimlerine yol açıyor.

Insider’ın yapay zeka destekli Çok Kanallı Büyüme Yönetim Platformu, pazarlama uzmanlarının dijital kanallarını tek bir platform ile entegre etmesine, kullanıcı verilerinin birleştirilmesine, kullanıcıların gelecek davranışlarını makine öğrenimi destekli bir öneri motoruyla tahmin etmesine ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmasına olanak sağlıyor. Insider, farklı etkileşim kanallarındaki online ve offline kullanıcı verilerini tek bir platform üzerinde birleştirerek ve piyasadaki en geniş ürün özelliklerini sunarak, dijital pazarlama uzmanları tarafından özgün ve eşsiz görülen bir “çok kanallı büyüme platformu” olma özelliğini taşıyor. Platform, 15’ten fazla yapay zeka algoritması sayesinde müşteri segmentlerinin dönüşüm sağlama, satın alma ve kaybedilme olasılıklarına yönelik tahminlerde bulunarak; dijital pazarlama uzmanlarının müşteri deneyimlerini iyileştirmelerini sağlıyor.

Insider, sadece dakikalar içerisinde gerçekleşen ve son derece kolay olan entegrasyonu ile pazarlama departmanlarının teknik ekiplere olan bağlılığını ortadan kaldırıyor. Özetle,Insider dijital pazarlama uzmanlarının kullanıcı ediniminden (acquisition), kullanıcı dönüştürmeye (activation), sadık kullanıcı kitlesi yaratmaktan (retention), kar getirisine (revenue) kadar satış döngüsünün her evresindeki pazarlama faaliyetlerine dokunarak; dönüşüm oranı (CR), müşteri edinme maliyeti (CAC), müşteri yaşam boyu değeri (LTV), ortalama sepet tutarı (AOV) gibi önemli büyüme metriklerini yönetmelerini sağlıyor.

24 ülkede konumlanan Insider, lokal ekipleri ile; UNIQLO, Singapore Airlines, Marks & Spencer, Estée Lauder, Virgin, Samsung, Carrefour, Dominos, Toyota, Newsweek, Avon, MediaMarkt, AVIS, Allianz, BBVA, IKEA ve CNN gibi sektör liderlerini içeren 800’den fazla global markanın dijital hedeflerine hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmasına destek oluyor.

Insider CEO’su ve kurucu ortağı Hande Çilingir, farklı yatırım şirketlerinden cazip teklifler almalarına rağmen ek yatırım alma konusunda acele etmediklerini belirtti. “Ek yatırım arayışını, ancak çıtayı tamamen yeni bir seviyeye yükseltmeye hazır olduğumuzda doğru bir hamle olarak gördük. İçerideki yeterli sermayeyle dönen yapımız, hedeflerimize ulaşma yolunda her zaman daha yaratıcı olmamızı sağladı. Şu ana kadar Asya Pasifik’teki yüksek potansiyeli olan pazarlardaki payımızı artırmaya odaklandık. Asya Pasifik’te; Samsung, UNIQLO ve Singapore Airlines; Avustralya’da Qantas; Avrupa’da Marks & Spencer, Estee Lauder ve Carrefour gibi sektör öncüleri ile çalışıyoruz. 24 ülkede faaliyet gösteren 550+ kişilik ekibimiz ve 250’yi aşkın mühendis kadromuz ile ABD pazarına girmeye hazırız. ABD pazarında en önemli ayırt edici noktamızın; dijital pazarlama uzmanlarını en çok zorlayan noktalara dokunan yapay zeka destekli çözümlerimiz ve dinamik bakış açımız olacağına inanıyoruz.” dedi.

Pandeminin başlangıcı ile beraber dünya çapında e-ticaret ve medya şirketlerine olan talep hızla arttı. Insider’ın koşullara hızlı adapte olan dijital satış ve partner yönetim ekipleri, markaları artan trafiği ve yeni dijital davranışları yönetme konusunda yönlendirerek, büyümelerini devam ettirmelerini sağladı. Pandemi sonrası markaların her zamankinden daha fazla dijitalleşme ihtiyacı hissetmesi ile beraber, online tüketim artışı ve ertelenen satın alma işlemlerinin de yeniden önceliklenmesiyle, Insider büyüme hızının artarak devam edeceğini öngörüyor.

Insider kısa bir süre önce, Çok Kanallı Pazarlama Platformlarına yönelik olan Gartner Magic Quadrant 2020 raporunda yerini aldı. Aynı zamanda, %100 kullanıcı değerlendirmelerine dayanan G2Crowd Mobil Pazarlama Yazılımları Tablosu’nda 14 çeyrek boyunca 1. sırada yer alarak liderliğini korudu.

Güncel İçerikler