InsurTech

gelal: Kargoları, aynı yöne giden kişilerle buluşturan uygulama

Kargo ve taşımacılık sektörünün yeni girişimlerinden gelal, paylaşım ekonomisi modelini ve teknolojinin gücünü kullanarak kargoları aynı yöne giden binlerce taşımacıyla buluşturan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama göndericilere zaman, taşımacılara ise para kazandırıyor.

Özellikle e-ticaretin yaygınlaşmasıyla pazarın büyüme hızına yetişemeyen kargo şirketleri, göndericilerin ihtiyaçlarını zamanında karşılayamıyor. Kargolar, alıcılara hatalı, gecikmeli ya da hasarlı teslim ediliyor. Lojistik ve yazılım tecrübelerini birleştiren kurucular Mustafa Karataş, Ali Akdeniz ve Bülent Bulut son dönemin en hareketli alanına pratik bir çözüm getiriyor. “Biz Bize Teslimat” sloganıyla yola çıkan girişim, kargo sektörüne hız, güven ve hassasiyet kazandırmayı hedefliyor.

Kargoda gün ve saat sınırlamaları ortadan kalkıyor

Sports Tech

Teknolojik altyapısı iki yılda tamamlanan uygulama, aynı yöne giden kişiler sayesinde kargo taşımaları için gün ve saat sınırlamasını ortadan kaldırıyor. Akşam saatlerinde ya da hafta sonunda kargo teslimatını mümkün hale getiriyor. Göndericiler ve taşımacılar, kendi numaralarını paylaşmadan uygulama üzerinden iletişim kurabiliyor.

Sektörün tüm sorunlarına teknolojik çözümler sunan yeni nesil taşımacılık uygulaması gelal, konum bazlı bir uygulama. Göndericiler uygulama üzerinden taşımacıyı anlık olarak takip edebiliyor. Taşımacılar da haritadan gideceği adrese yol tarifi alarak teslimatları daha hızlı gerçekleştiriyor.

Kargo ve yük taşımacılığındaki problemlerin akıllı bir sistemle çözülmesi ihtiyacından doğan girişim, ilk etapta şehir içi olarak İstanbul’da faaliyetine başladı. Nakliye taşımaları ve araba kargo için birçok büyük şehir arasında hizmet veriyor. Kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılması planlanan proje, gelal ve gelal Taşımacı olmak üzere temelde iki uygulamadan oluşuyor.

Uygulamayı İlk Günden 4 Bin Taşımacı İndirdi

Kurye, kargo ve nakliye hizmetlerini tek platformda bir araya getiren uygulamaya taşımacı kayıtları gelal Taşımacı uygulaması üzerinden kabul ediliyor. Paylaşım ekonomisinin gelişimini sürdürebilmesi için güvenlik konusunda sıkı tedbirler alınıyor. Taşımacıların sisteme yüklediği tüm bilgi ve belgeler resmi olarak onaylanıyor.

Güvenlik aşamasını başarıyla geçen taşımacıların sisteme kaydı tamamlanmış oluyor. iOS ve Android için ücretsiz olarak sunulan uygulama, yayınlandığı gün 4 bin kişi tarafından indirildi.

Uygulama ile ek gelir elde etmek için bireysel üyelik ya da şirket üyeliği oluşturmak yeterli. Bireysel üyelikte taşımacılar yaya olarak, motoruyla ya da aracıyla kazanç sağlayabiliyor. Hali hazırda faaliyet gösteren kurye ve nakliye şirketlerinin yanı sıra kendi işini kurmak isteyen taşımacılar da sisteme kabul ediliyor.

İstanbul’dan Ankara’ya 5 Saatte Kargo Gönderilebiliyor

gelal uygulaması sayesinde göndericiler, kargolarını aynı yöne giden taşımacılarla sigortalı gönderiyor. Kullanıcılara “canlı takip” ve “temassız teslimat” gibi birçok özellik sunuluyor. Gönderi ücreti, uygulama üzerinden anında öğrenilebiliyor.

Hiç beklemeden yola çıkan kargolar, aynı yöne giden taşımacılar sayesinde bir şehirden başka bir şehre bile birkaç saatte teslim edilebiliyor. Örneğin, İstanbul’dan Ankara’ya ortalama 5 saatte, İzmir’den Antalya’ya yaklaşık 6 saatte kargo göndermek mümkün. Kargolar aktarılmadan taşınacağı için, hassas kargo gönderimi de en güvenli şekilde yapılıyor.

Uygulamada göndericilere kurye, kargo ve nakliye seçenekleri sunuluyor. Taşıma yaptırmak isteyen kişiler, aynı yöne giden taşımacılardan çok daha uyguna hizmet alabiliyor. Kullanıcılar aynı gün içinde, hatta birkaç saatte kargo ve eşya gönderebiliyor. Acil kargo ve hassas kargo gönderimi ile de dikkat çeken uygulama, 7/24 destek hizmeti sayesinde sektöre çözüm odaklı bir yaklaşım getiriyor.

gelal’ın pandemi sürecinde e-ticaret alışverişlerinin artmasıyla taleplere yetişemeyen kargo şirketlerindeki yığılmayı azaltacağını söyleyebiliriz. Ayrıca girişimin taşımacı uygulaması tarafıyla da işsizliğin arttığı bu dönemde yeni bir istihdam alanı yaratacağını belirtelim.

gelal’ı incelemek için gelal.com’u ziyaret edebilir veya Android ve iOS uygulamalarını indirebilirsiniz.

Konuyla İlgili

Günlük ebülten

Ekosistemdeki gelişmeleri kaçırmayın

Son İçerikler