IBM, Microsoft, Google ve Amazon COVID-19 araştırmaları için Beyaz Saray ile iş birliği yapıyor

COVID-19 salgınının ortaya çıktığı ilk günden beri hem büyük şirketler hem de devletler virüsü analiz etmek, yayılmasını engellemek ve virüsün yol açtığı ekonomik problemleri önlemek için çalışmalar yürütüyor. Bu konuyla ilgili faaliyet gösteren şirketler arasında ABD merkezli teknoloji devleri IBM, Microsoft, Google ve Amazon da yer alıyor.

Şirketler, kendi bünyelerinde COVID-19’a karşı mücadele için çalışmalarını yürütürken bugün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Trump’ın açıklamasına göre “Amerika’nın süper bilgi kaynaklarının gücünü ortaya çıkarmak” için Beyaz Saray, Enerji Bakanlığı ve IBM arasında kamu / özel sektör konsorsiyumu oluşturuldu.

IBM, Beyaz Saray ve Enerji Bakanlığı tarafından sürdürülen bu konsorsiyumda Google, Microsoft ve Amazon da destekçi olarak yer alıyor. Konsorsiyum kapsamında IBM, süper bilgisayarlarla epidemiyoloji, biyoinformatik ve moleküler modelleme konusunda hesaplamaların daha fazla yapılabileceğini ve çok sayıda işlem gücünün COVID-19 araştırmalarına büyük bir katkı sağlayacağını belirtiyor.

Amazon Web Services, Google ve Microsoft gibi şirketler de bugüne kadar açıkladıkları bütçeler ve hizmetlerle COVID-19 araştırmalarını desteklemeye devam ediyor. Microsoft, Azure bulut platformunu daha geniş kitlelere açarak araştırmacıların ihtiyaç duyduğu araçlara erişmesini sağlıyor. Google ise Google Cloud servisiyle birlikte yüksek hesaplamaların bulut sunucuda tutulmasını sağlıyor.

Ayrıca diğer ABD merkezli teknoloji devi olan Apple, her ne kadar konsorsiyumda anılmasa da kendi aldığı COVID-19 önlemleriyle tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Apple’ın COVID-19 tedbirlerine ilişkin haberimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Son İçerikler

Aynı evde yaşayan çiftler için Spotify Duo Paketi, Türkiye’de kullanıma sunuldu

Spotify’ın açıkladığı verilere göre çiftlerin yüzde 76’sı müzik dinlemenin onlar için gerçekten önemli olduğunu söylerken, yüzde 63’ü ise çift olarak kendi kimliklerini inşa etmek...

Visa, perakende sektörünün iş birliği ile binlerce üye iş yerine yeni temassız ödeme noktaları kurdu

Pandemi nedeniyle tüketicilerin davranışında hızlı dönüşümler meydana geldi. Bunlardan biri de tüketicilerin yüz yüze ödeme yaparken nakitle temastan kaçınması ve temassız ödemelere yönelmesi oldu....

Sesli kitap uygulaması Storytel, Arap bölgesindeki rakibi Kitab Sawti’yi satın aldı

Dünyanın önde gelen sesli kitap ve e-kitap dinleme girişimlerinden biri olan Storytel, Ortadoğu ve Arapça konuşan dünyanın önde gelen sesli kitap dinleme hizmeti Kitab...

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here