Twitter’da tweet’lere verdiğiniz cevapları artık diğer kullanıcılara gizleyebileceksiniz

Twitter’da konuşurken herkes güvende ve rahat hissetmeli. Bunun olabilmesi için, platformdaki sohbetlerin yürüme şeklinin değiştirilmesi gerekiyordu.

Mevcut durumda Tweet‘leri cevaplayanlar tartışmanının konusunu veya tonunu değiştirip kitleniz ile konuşmak istediğiniz konuları amacından saptırabiliyorlardı.

Tweet’lere verilen cevaplar tüm kullanıcılara gizlenebilecek

Tweet’lere cevap olarak başlattığınız sohbetlerde daha fazla kontrol sahibi olmanız için Tweet’lerinize verilen cevapları saklama seçeneği şirket tarafından test edildi. Bu özellik sohbetlerinizi yönetme şeklinize yeni bir soluk getirecek. Bugünden itibaren bu özellik dünyadaki herkesin kullanımına açık hale getirildi.

Çalışma şekli şöyle: herhangi bir kişi Tweet’lerine gelen cevabı saklamayı seçebilir. İsteyen herkes saklanmış Tweet’leri Tweet’te görünen gri ikona dokunarak görebilir ve Tweet’lerle etkileşime geçebilir. Böylece başlattığınız sohbetler üzerinde daha fazla kontrolünüz olur ama insanlar da isterlerse hala tüm sohbeti görebilirler.

Twitter’dan yapılan açıklamada denemelerden şunlar öğrenilmiş:

  • İnsanlar çoğunlukla alakasız veya can sıkıcı olduğunu düşündükleri Tweet’leri saklıyorlar.
  • Seçenek, gürültü kalabalığını ortadan kaldırmak için yeni bir yol sunuyor: cevapları saklama özelliğini kullanan insanların yüzde 85’i engelleme veya sessize alma özelliklerini kullanmıyor.
  • İnsanlar politikacı veya gazeteciler gibi kamuoyuna mal olmuş kişilerin bu özelliğe nasıl tepki vereceklerini merak ediyordu. Şu aşamada bu kişiler cevapları saklamaya yöntemine çok başvurmadı.
  • Kanada’da Tweet’lerini saklayan insanların yüzde 27’si kişilerle nasıl etkileşime geçtikleri konusunda gelecekte bir kez daha düşüneceklerini belirttiler. Ayrıca sessize alınan kelimelere benzer şekilde bu özelliğin ne gördüklerini kontrol etmeleri açısından yardımcı bir yol olduğunu düşündüler.
  • Bir kişinin cevabını sakladıktan sonra kendinizi o kişiden uzaklaştırmak isteyebileceğinizi gördük. Bu sebeple artık aynı zamanda bu hesabı engellemek isteyip istemediğinizi de kontrol edeceğiz.
  • Bazı insanlar, ikonlar görünmeye devam ettiği için cevapları misilleme olabilir korkusuyla saklamayı istemediklerini söyledi. Bu konu hakkında fikirlerinizi almaya devam edeceğiz.
  • Bunlar ilk bulgular. Özellik daha fazla kişi tarafından kullanıldıkça daha fazla şey öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Twitter, sohbet alanlarında daha fazla netlik ve yeni kontrol yöntemleri üzerinde çalışıyor. Uygulama geliştiriciler ek sohbet yöntemleri geliştirebilsinler diye yakın bir zamanda cevap saklama özelliği konusunda yeni bir uç noktası sunalacakmış. Belli sohbetleri kimler görebilir veya cevaplayabilir konusunda daha fazla seçenek deniyormuş. Bu davranışlar değişiyor mu görmek için de etkileşim değişikliklerini test ediyor.

Güncel İçerikler