B2Press

2018’de 9 girişime yatırım yapan Tarvenn, 2019’da 12 girişime yatırım yapmayı hedefliyor

Akıllı sermaye modeliyle Türkiye’deki girişimlere tohum yatırım yapan uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi Tarvenn, 2018 verilerini açıkladı.

Bir danışmanlık firması olarak uluslararası alanda edindiği tecrübeyi yatırım yaptığı şirketlerin büyümesi için aktif olarak kullanan Tarvenn, uyguladığı Akıllı Sermaye (Smart Money) modeli ile girişimlerin hızlı bir şekilde büyümesini sağlıyor.

-Reklam-Kolektif House

2018 yılında her sektörden 19.248 girişimi inceleyen ve 9.210 girişimi değerlendirmeye alan Tarvenn, 843 farklı girişim ile yüz yüze görüşme yaptı. 9 girişime yatırım kararı alan şirket; gıda, sağlık, tarım, enerji, oyun, eticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren geniş bir girişim portföyü oluşturdu. Yatırım yapılan girişimlerin ortalama değerlemeleri 1.7 milyon TL olurken, ortalama hisse oranı ise %14 olarak açıklandı.

| En çok destek olunan konular; iş geliştirme, satış ve finans.

Yatırım yapılan girişimlerdeki gelişme ise ayrıca dikkat çekiyor. Yatırım sonrası girişimler ortalama 19 gün içerisinde ilk faturalarını kesmiş ve gelir elde etmiş oluyor. Bu girişimler ortalama 84 gün içerisinde ise karlı hale geçiyor. Her girişim gelir bazında aylık ortalama %39 büyüyor. Yatırım öncesi geliri olan girişimlerin oranı %22 olurken, bu girişimlerin hiçbiri karlı durumda değil. Yatırım sonrasında ise Tarvenn’in tüm girişimleri gelir elde etmeye başlıyor ve %67’si karlı duruma geçiyor.

#Tarvenn2019

2018 yılında başarılı işlere imza attıklarını ifaden eden Tarvenn Genel Müdürü Mustafa Kopuk, “Geçtiğimiz yıl bizim için çok verimli geçti. Girişimlere bakış açımızın, yaklaşımımızın ve uyguladığımız modelin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamış olduk. 2019 yılında da Türkiye’deki girişimlere Akıllı Sermaye modeli ile yatırım yapmaya devam edeceğiz. 12 yeni yatırım hedefliyoruz.” dedi.

Infografik

Son İçerikler