Yerli fintech startup iyzico, Doğu Avrupa’da 12 ülkeye açılıyor

Finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanlarında uluslararası önemli kariyerlere sahip olan Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından 2013 yılında İstanbul’da kurulan iyzico yaptığı açıklama ile Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Romanya, Polonya, Slovenya, Slovakya, Yunanistan ve Macaristan olmak üzere 12 Doğu Avrupa ülkesine açılacağı bilgisini aldık.

iyzico’nun bölgede yetersiz olan ödeme altyapısını güçlendireceği belirtilirken, Türkiye ve Doğu Avrupa arasında bir köprü kuracağı ve bu sayede uluslararası ticaretin önündeki engellerin de kaldırılmasının hedeflendiği açıklandı.

Kurulduğu günden bugüne 17 binden fazla üye iş yerinin dijitalleşmesini ve kolay ödeme almasını sağlayan iyzico‘nun Doğu Avrupa pazarında da Türkiye’deki genişlemesine benzer bir yapıda hareket etmeyi planladığı belirtildi. Doğu Avrupa’nın internet kullanımı ve finansal kapsam anlamında dünyanın en büyük dördüncü dijital pazarı olduğuna dikkat çekilirken, bu potansiyele rağmen halihazırda Doğu Avrupa pazarında KOBİ’lere pratik ve dijital ödeme sistemi sunan bir çözüm ortağının bulunmadığının altı çizildi. Ayrıca e-ticaretin Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’da yıllık ortalama yüzde 10 ile yüzde 21’lik büyüme kaydettiği de vurgulandı.

Yapay zeka sayesinde dolandırıcılık önlüyor

iyzico kurucu ortağı Tahsin Isın ise yaptığı açıklamada, “Teknolojik gelişmelerle beraber artık dijital ödeme sistemlerini kullanarak yüz milyarlarca işlem yapmaya hazırız, özellikle de gelişmekte olan piyasaların bu yükselişte itici güç olacağını düşünüyoruz” dedi. E-ticarette dolandırıcılığın başta gelen sorunlar arasında olduğunu belirten Isın, iyzico’nun Türkiye’de bu alanda yapay zeka uygulamalarını kullanan ilk kuruluş olduğunu ve Korumalı Alışveriş ile internetten alışveriş yapan tüketicilerin de alışverişlerinin iyzico güvencesi altında olduğunu belirtti.

İçlerinde Dünya Bankası’nın yatırım kolu olan IFC, VEF (Vostok Emerging Finance), Amadeus Capital Partners, 212 ltd., Speedinvest ve Beenos Partners’den gibi finansal hizmetler alanında lider girişimlere yatırım yapan kurumlardan toplam 24 milyon dolar yatırım alan iyzico, kurulumundan bugüne kadar geçen 5 sene içinde dikkat çekici büyüme ivmesi yakaladı.

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ile gerçekleştirdiğimiz özel röportaj:

Güncel İçerikler