Girişiminizin etkili pazarlamasında kullanabileceğiniz 15 araç

Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde görüyoruz ki dijital pazarlama müthiş bir hızla yükselmekte ve çoğu alanda geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini almakta. Durum böyleyken markalar da geleneksel yöntemleri yavaş yavaş terk edip dijital dünyaya yoğunlaşıyorlar. Sadece markalar değil “Etkili Dijital Pazarlama Kampanyası Nasıl Başlatılır?” sorusu herkesin kafasında beliren en büyük soru işareti. Bu yazımızda gerekli dijital araçlarla dijital bir kampanyanın nasıl etkili olduğunu inceleyeceğiz.

1. Anahtar Kelimelerinizi Genişletin

Bütün pazarlama kampanyaları etkili bir anahtar kelime araştırmasına ve hedeflemesine ihtiyaç duymaktadır. Online olarak doğru kişilere ulaştığınızdan emin olmak için markanız için gerekli anahtar kelimeleri doğru bir çalışma ile belirlemeniz gerekmektedir.

Bu noktada LongTailPro ve Google Adwords Keyword Planner araçları çok profesyonel ve kolay bir şekilde işinizi görecektir.

2. Performans ve SEO Denetimi

Bir SEO denetimi, her 6-8 ayda bir güncellenecek uyarlanabilir bir yaklaşımı gerektirir. Sitenizi, daha iyi sıralamalar için sayfa içi elementler gibi ögeler ile optimize edin.

Bunun için de Webpage FX ile ücretsiz SEO ve performans denetimi yapabilirsiniz.

3. Pazar Araştırması

Eğer bir pazarlama kampanyası başlatacaksanız, fikriniz veya ürününüzle ilgili pazarı ve hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekmektedir. Markanızı daha ileri taşımak, pazarı ve tüketicinin beklentilerini verimli bir şekilde ölçümlemek ve kampanyaları tüketicinin beklentileri ile doğru orantılı araştırma başlatabilmek için hızlı ve sağlıklı bir platforma ihtiyacınız var.

Adgager ile hızlı ve güvenilir bir araştırma başlatabilir, fikirlerinizin tüketiciler üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz.

4. Puanlama Sistem Yönetiminizi Güncelleyin

Satış kanalını aşağı doğru yönlendiren hareketleri kontrol ederek potansiyel puanlama sisteminizi optimize edin. Bir CRM çalışması ile bunun kolayca güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız CRM araçlarının sizin spesifik ihtiyaçlarınıza odaklanmış olması gerekir.

Bunun için de Pipedrive‘ı deneyebilirsiniz.

5. Bir “Yeniden Hedefleme Kampanyası” Başlatın

Doğru yolu bulmak için her zaman ilk seçimimiz doğru karar olmayabilir. Hedef kitlenizi değiştirerek kampanyalarınızı başlatmak doğru hedef kitleyi bulmanızda faydalı olacaktır. Bu aşama için ücretli servisler devreye giriyor. Bu servisler sayesinde potansiyel müşterilerinizi kaybetmez ve ücretli reklamlar aracılığı ile yeniden hedefleme yapıp kampanyanızı başlatabilirsiniz.

6. Ücretli reklamlar için A/B testleri yapın

Ücretli reklamlarda yaptığınız ilk denemelerde yüksek başarılar elde etmeniz biraz zor. Etkili hale getirmek ve hedef kitleniz ile aynı dili konuşuyor olmak için farklı testler ve teknikleri denemelisiniz. Planlamalarınız dahilinde yaptığınız testleri ölçümlemeniz size fayda sağlayacaktır. Çeşitli reklam ögelerinin etkinliğini test etmenizi sağlayan araçlardan faydalanabilirsiniz.

Bunun için Unbounce ya da Google Analytics Optimize‘ı deneyebilirsiniz

7. Sosyal Medyada Var Olun

Kullanıcı sayısı giderek artan sosyal medya platformları için yapacağınız planlamalar ve ölçümlerle analiz elde etme şansınız da artıyor. Çeşitli platformlardan önemli verileri alacak analitik araçlarla kullanıcının ne tür bir içeriği tercih ettiğini görmeniz mümkün.

Brandwatch veya Hootsuite kullanarak etkinliğinizi sağlıklı bir şekilde ölçebilirsiniz.

8. Web Sitenizdeki Zayıf ve Güçlü Noktaları Bulun

Web siteniz, kullanıcılarınıza sizin hakkınızda bilgi verecek en önemli kaynaklardan biridir. Dolayısıyla sizi ne kadar yansıttığından ve kullanıcı için ne kadar anlaşılır olduğundan emin olmalısınız.

Web sitenizin performansını değerlendirmek ve zayıf noktalarını belirlemek için UserTesting kullanılabilirlik testi yapabilirsiniz. Bu özel araç ile iyileştirme seçeneklerini belirleyebilir, zayıf noktaları bulabilirsiniz.

Ziyaretçilerin davranışlarını izlemek ısı haritalarından faydalanabilirsiniz. Yani, web sitenizde hangi sayfaların/sayfa bölümlerinin kullanıcı tarafından kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz. Reklam yerleşimlerinizin de buna uygun optimize ederseniz reklamlarınız daha fazla kullanıcıya ulaşmış olur. Popüler olarak kullanılan ısı haritası araçlarından Crazyegg‘e buradan ulaşabilirsiniz.

9. Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Açılış sayfanız sizin hakkınızda organize veriler sunarken değer önerilerinizi vurgular. Açılış sayfanızda kullanıcıyı harekete geçirici çağrılara yer vermeniz kullanıcılarınızı size bağlayacaktır.

Unbounce gibi araçlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

10. İçerik Yönetim Sisteminizi Yükseltin

Çoğu web sitesi, yöneticilerinin sitelerini yönetmesine olanak tanıyan bir içerik yönetim sistemi ile oluşturulmuştur. Güncel bilgilerinizi paylaşmanız gerekebilir ve sistem bunun üzerine kurulmamış ise vermek istediğiniz mesajları kullanıcılarınıza ulaştırmakta zorlanabilirsiniz.

WordPress, Joomla, Modx gibi platformlar aracılığı ile bu sisteme ulaşabilirsiniz. Böylece değiştirmek veya güncellemek istediğiniz bilgileri sistem aracılığı ile gerçekleştirmiş olursunuz.

11. İçeriklerinizi Planlayın

Gelecek içeriklerinizi planlamak için müşteri verilerinize, güncellenmiş anahtar kelime havuzunuza ve rakip analizinize bakın. Hangi içeriklerin daha çok dikkat çektiği ve etki sağladığı konusunda fikirler üretin. Böylece hem yapılacak hataları en aza indirgersiniz hem de düşünmek için zaman kazanırsınız. İçerik planlaması için performans izleyen bazı uygulamalar mevcut.

ClearVoice isimli araçtan faydalanabilirsiniz.

12. Eski İçerikleri Yeniden Kullanın

Evet biraz garip gelebilir. Fakat kitlenizin son yıllara ait içeriklerinize nasıl tepki verdiğini yeniden gözden geçirmenizin bir zararı olmayacaktır. Güncelliğini yitirmeyen ve tekrar etkili olabileceğine inandığınız içeriklerinizi yeniden sunabilirsiniz. Bir başka seçenek de anahtar kelime tabanlı optimizasyon gerçekleştirmek. En iyi performans gösteren blog yayınınızı için HitTail kullanabilirsiniz. Bu sayede anahtar kelimeleri yeniden tanımlayarak içerikleriniz için yeni bir trafik ekleyebilirsiniz.

Eğer tekrara düşmekten kaçınıyorsanız bir tavsiye: İçeriklerinizi infografiklere dönüştürebilirsiniz. Böylece dikkat çeken bir içeriği daha etkili hale getirebilirsiniz.

13. İnfografik Tasarlayın

İnfografikler içeriklerinizi sunmanız için en eğlenceli, en popüler kaynaklardan biri. Medya ve dijital pazarlama alanında trend olan infografikler her geçen gün etkisini artırıyor. Geniş bir enformasyon sunan araştırmayı bile tasarım yeteneğinizle okunması kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. İnfografiklerinizi kolay bir şekilde oluşturmanın yolu da var.

Bunun için Canva, Easel.ly, Venngage gibi araçları kullanabilirsiniz.

14. Geribildirimler İsteyin

Yenilenmek ve eksikliklerin farkında olmak için olumlu eleştirilerden sıyrılıp zayıf noktalarınıza yoğunlaşmalısınız. Elbette sizi benimseyenler olumlu yorum paylaşmaya daha yatkındır ve bu motive eder. Ancak dijital itibarınızı korumak için iki türlü değerlendirme almak size fayda sağlar. Müşteri ve takipçilerinize sunacağız bir geribildirim alanıyla onların sizin hakkınızda neler düşündüğünü gözlemleyebilirsiniz.

15. Kampanyanızı Ölçün

Evet! Kampanyanızı gerçekleştirdiniz ve plandığınız şekilde tamamladınız. Bir de analiz yapabilmek için ölçümlemeniz gerekiyor. Bir sonraki stratejiniz nasıl olmalı? Bütçe ile ilgili neler değiştirilmeli? Geridönüşüm oranları nasıl? gibi birçok sorunun cevabını ölçümlerinizde bulabilirsiniz. Bir sonraki kampanyada elde ettiğiniz tecrübeleri kullanarak daha etkili bir pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz.

Google Analytics, Clicky ve Woopra ile bu analizlere ulaşabilirsiniz

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son İçerikler

Dijital lojistik girişimi “yolda”, Collective Spark liderliğinde 830 bin dolar yatırım aldı

İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştirerek, taşıma sürecinde otomasyon ile kaliteli bir deneyim yaşatan yolda, kuruluş sürecini takiben ilk yatırım turunu...

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların kolay sipariş verebilmesi için Erişilebilirlik entegrasyonunu duyurdu

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların online yemek ve market siparişi ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmelerine imkân sağlamak adına tüm uygulamalarında “Erişilebilirlik” entegrasyonunu gerçekleştirdi. Bu entegrasyon ile Yemeksepeti,...

Yerli chatbot girişimi MindBehind, işletmelerin WhatsApp üzerinden satış yapabilmesini sağlayacak

Sürükle bırak yöntemi ile sohbet robotu tasarlama imkanı sunan ve QNBEYOND'un ikinci dönemine seçilen yerli girişim MindBehind, ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ve QNB Finansbank, chatbot üzerinden...

New York merkezli depolama girişimi MakeSpace, 55 milyon dolar yatırım aldı

Eşyalarınızı sipariş etmeyi, depolamayı ve almayı kolaylaştıran talebe bağlı depolama girişimi olan MakeSpace; Iron Mountain liderlik ettiği turda 8VC, Upfront Ventures, Maywic Select Investments,...

GeForce Now kütüphanesine bu hafta 17 oyun eklendi

NVIDIA'nın GeForce NOW üyelerine verdiği sisteme her hafta daha fazla oyun ekleme sözünü tutmaya devam ediyor. Şirket, her perşembe düzenli olarak paylaştığı “GeForce NOW’da...

İş Bankası, zor durumda kalan işletmeleri desteklemek için Geleceğe Öde platformunu hayata geçirdi

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, Covid-19 pandemisi nedeniyle ticari faaliyetleri kesintiye uğrayan işletmelere yönelik, Bankanın teknoloji iştiraki Softtech tarafından Geleceğe Öde platformu hayata geçirildi.İşletmelerle bireyleri...