Project House, HAVAS grubuna satıldı

1999 yılında kurulup, 2010 yılında HAVAS tarafından %51’i satın alınan Türkiye’nin ilk dijital merkezli ajanslarından Project House, kurucu ortaklara ait tüm hisselerin satışının gerçekleşmesiyle %100 HAVAS grubu şirketi haline geldi.

Project House yönetimi bu haberi, yaptığı şu açıklama ile duyurdu:

18 yıl önce Project House’u küçük bir odada kurduğumuzda hayallerimiz büyük olsa da global bir oyuncu olacağını düşünmemiz çok kolay değildi. Geçen yıllarda büyük bir gayret ile ekiplerimizle beraber büyüdük. 2010’da dünyanın en büyük pazarlama iletişimi gruplarından biri olan HAVAS, %51’imizi satın alarak bize ve geleceğimize inandı. Son 7 yılda ise yerel ve sadece dijital iş yapan bir ekipten, global ve iletişimin bütün alanlarında yetkin olan bir ekibe dönüştük. Project House’un HAVAS şemsiyesi altında daha da büyümesi ve stratejik adımları atabilmesi için kurucu ortaklar olarak bizlerin hisselerimizi HAVAS grubuna devretme zamanımız geldi. HAVAS ile ilk ortak olduğumuz dönemde yaptığımız gelecek planları uyarınca, bu bir bitiş değil, tam tersine yeni ve güzel bir dönemin başlangıcı. 1999 yılında kurduğumuz Project House, kuruluşundan bu yana kendini sürekli yenileyerek ve her zaman alanında öncü bir ajans olarak istikrarlı bir büyüme yaşadı. HAVAS birleşmesi öncesinde Türkiye’nin ve EMEA bölgesinin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer aldık. Son 7 yılda ise şirket değerini 14 kat artırarak kayda değer bir başarıya imza attık. Bugüne kadar emek veren tüm takım arkadaşlarımızın önemli katkısı olan bu güzel yolculuğu, 18 yıl boyunca beraberce yaşamaktan ve güzel bir exit hikayesi ile noktalamaktan dolayı çok mutluyuz.

Project House’un kurucu ortaklarından ve Temmuz 2016’dan itibaren HAVAS Digital ve Project House’da CEO’luk görevini yürüten Serhat Akkılıç ve yönetim kurulunda Project House’un Chief Growth Officer’ı olarak görev alan Cüneyt Devrim hisse satışından sonra da görevlerine aynen devam edecekler. Akkılıç ve Devrim, HAVAS grubuyla beraber oluşturdukları vizyonu hayata geçirmek ve ekiplerinin desteği ile çıtayı daha da yukarıya taşımak için çalışacaklar.

Project House operasyonlarından çıkan diğer kurucu ortaklardan Sinan Günal, pazarlama ve reklam teknolojileri de dahil farklı alanlarda, hem Türkiye’de hem de global ölçekte yeni yatırımların ve operasyonların peşinde yeni ufuklara yelken açıyor olacak. Mehmet Onarcan ise bir süredir Türkiye’deki girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin aktif oyuncularından biri haline gelmişti. Bir yandan Startup’lara yatırımcı, mentor ve girişimci kimliği ile destek olurken, diğer yandan kurucusu olduğu Mentors Network Turkey ile girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, büyük şirketlerin inovasyon ve dijital dönüşüm çalışmalarına destek vermek için faaliyetlerini artırarak devam edecek.

Girişimcilik ekosisteminde melek yatırımcı ve mentor olarak aktif rol alan ve daha önceki bazı yatırımlarını egirişim‘de duyurduğumuz BIC Melekleri’nden Mehmet Onarcan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde oldu:

Bir girişimci için şirketini büyütüp exit etmek ve exit aşamasına kadar yaptıkları, başardıkları en önemli deneyim. Aslında biz bu deneyimin önemli bölümünü 2010 yılındaki %51’lik satış ile yaşamıştık, bu yıl son noktayı koymuş olduk. Girişimcilik ekosisteminde beni en çok motive eden noktalardan biri, ortaklarımla beraber ilk günkü heyecanımızı hiç kaybetmeden devam ettirdiğimiz bu yolculukta elde ettiğimiz; “fikirleri değer üreten işlere çevirme, yatırıma hazırlanma, işi büyütme ve exit deneyimini” yeni girişimcilere aktarabilmek. Bugüne kadar 12 girişime yatırım yaptım, onlarca girişime de mentorluk desteği verdim. Yatırımcı ve mentor olarak aktif olmaya devam edeceğim. Türkiye’deki startup’ların en büyük ihtiyacı paradan ziyade “akıllı para” Bu aklı oluşturabilmek için Türkiye’nin girişimcilik alanında uzmanlaşmış en büyük mentor ve uzman ağı Mentors Network Turkey’i kurduk ve bugün 8 ülkede 18 ilde 90’ın üzerinde mentorumuz ile faaliyet gösteriyoruz. Bir yandan girişimcilere destek oluyoruz diğer yandan büyük şirketlerin inovasyon çalışmalarında sonuç üreten, etkin çalışmalar yapmasını ve ekosistemde daha aktif olmasını önemsiyor ve bunun için de çalışmalar yapıyoruz. Ekosistemin gelişimi, girişimciler kadar tüm ekosistem oyuncularının motivasyonu için başarı hikayeleri yaratmak çok önemli. Project House da ekosistemdeki bir başarı hikayesi olarak yerini aldı.

Güncel İçerikler