Bir kripto para birimi olan Bitcoin nedir?

Bitcoin, son zamanlarda duyduğumuz ve değeri hızla artan, bunun üzerine hizmet eden yeni şirketlerin kurulduğu ve kendi piyasasında oldukça yüksek işlemleri yapıldığı bir para birimidir. Bitcoin’ler için sanal cüzdan hizmeti veren Coinbase yatırımını da dün paylaşmıştık.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatıldı. Hiçbir özel bankaya veya ülkelerin kendi resmi merkez bankalarına bağlı olmadan çalışan bu para birimi, yine ülkelerin kendi para birimleriyle şu an için alınıp satılabiliyor.

Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Küresel piyasalarda etkisi ve değeri 2017 yılının başına göre hızla artan bu para biriminin gelecekte kağıt paranın yerine geçeceği iddia ediliyor. Hatta Bitcoin’le olmasa bile kağıt paranın kalkacağını savunan kitle oldukça fazla. Günümüzde bile kağıt paranın kullanımının oldukça düşük olduğunu, sanal poslarda temassız ödemelerin arttığını, BKM Express gibi online ödeme araçlarının kullanıldığını görüyoruz. Kullanıcı sayısı milyonlara ulaşan bitcoin dijital para birimidir ancak fiziksel bir karşılığı henüz yoktur. Bitcoin’in gelecekte olmayacağına dair teori üretenler de var.

Bizim önerimiz, bu konuda tedbirli davranmanızdır. Yatırım yapmak için bu işin uzmanlarına sormalısınız. Altın gibi değeri yükseliyor diye Bitcoin satın almak çok doğru yöntem değildir. Her ne kadar satın alabilseniz de, günü geldiğinde satmanız kolay olmayacaktır. Çünkü kanunlar tarafından elektronik para olarak da kabul edilmediğinden elinizde kalabilir. Bitcoin, resmi olarak kişisel bilgisayar veya bilgisayarlar üzerinden üretilebiliyor. Bu yüzden gelecekteki değeri ve akıbeti, her ne kadar günümüzde popüler olsa da belli değildir.

Bitcoin’le ilgili BDDK’nın yaptığı resmi açıklamada: “Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir. Diğer taraftan, Bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesi, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açıktır.” ifadeleri kullanılıyor.

Bitcoin‘le ilgili içeriklere devam edeceğiz.

Güncel İçerikler