Overstruct: Mimari tasarım projelerini sanal gerçeklik simülasyonlarına dönüştüren girişim

Overstruct, Türkiye İş Bankası tarafından hayata geçirilen Workup Girişimcilik Programı kapsamında desteklenen bir simülasyon girişimidir.

Girişim 2016 yılında yola Overdose Caffeine ismiyle çıkmıştı. Yaklaşık 1 aydır yeni isimleri olan Overstruct ile devam ediyorlar. Emir Arkman, Tolga Özuygur ve Cem Uzunoğlu tarafından kurulan girişim, bir endüstiriyi hedefleyen bir üretim aracı olduğu için yazılımı başlangıçtan itibaren mimari ve inşaat endüstrilerini hedefleyerek global olarak piyasaya sürmek istiyor. Girişim şu an Alpha aşamasında, yaklaşık 1 Ay içerisinde seçilen bazı şirketler, kapalı beta olarak kullanmaya başlayacak.

Kuruculardan: Emir Arkman ve Tolga Özuygur

Overstruct, mimari tasarım projelerini sanal gerçeklik ve web tabanlı simülasyonlara çeviren yeni nesil teknoloji geliştiren bir girişimdir. Bu sayede mimarlık ve inşaat şirketleri daha tasarım aşamasındayken projelerin içinde sanal gerçeklik gözlükleriyle yürüyerek inceleyebiliyor. Firmalar müşterilerine maliyeti daha yüksek olan örnek daire gösterimi yerine, bu teknolojiyi kullanarak daireleri gezdirebiliyorlar. 3ds Max, SketchUp gibi popüler mimari tasarım programları ile entegre çalışarak, bu platformlarda hazırlanan projeleri otomatik bir şekilde içinde yürünebilen simülasyonlara çeviriyor.

Simülasyonlar Google Cardboard, Samsung Gear VR gibi mobil sanal gerçeklik platformlarından Oculus Rift ve HTC Vive gibi kablolu sistemlere kadar her tür popüler platformda görüntülenebiliyor. Bunun yanında mobil ve pclerde web üzerinden görüntülenebilen simülasyonlar da üretebiliyor.

Kurucuların kullandıkları teknolojiyle alakalı yaptığı ortak açıklamadaBizim teknolojimiz hali hazırda mimari amaçlarla üretilmiş projeler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan tamamen otomatik çalışıyor, içinde yürünebilen simülasyonları otomatik olarak proje boyutuna göre saatler ile bir kaç gün içinde değişen bir sürede üretebiliyor, görsel kalite olarak da orjinaline oldukça yakın sonuçlar alıyoruz. Ayrıca diğer çözümler simülasyonları çalıştırmak için pahalı bilgisayar sistemleri ve kablolu gözlükler gerektirirken bizim teknolojimiz simülasyonları mobil gözlükler, hatta ortalama telefonlarda bir web tarayıcısı üzerinde bile görüntüleyebiliyor.

Girişimle ilgili gelişmeleri anlatmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler