Arıkovanı, girişimcilerin geliştirdikleri teknoloji ve inovasyon odaklı projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kaynağı toplumdan edinmesini sağlayan ve Turkcell tarafından hayata geçirilen kitlesel fonlama platformudur.

Belli zamanlarda Arıkovanı’nda desteklenmeye başlayan projeleri biz de sizlerin takip edebilmesi açısından paylaşıyoruz.

Dünyada ‘crowdfunding’ olarak bilinen ve dilimize ‘kitlesel fonlama’ olarak geçen konsept, projeler için bir maddi kaynak yaratma modelidir. Proje sahiplerine, üzerinde çalıştıkları ürünleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı, belirli bir kişinin veya kurumun yatırımı yerine, toplumdaki bireylerin irili ufaklı desteği ile ulaşma şansı tanır.

Arıkovanı’nın başlıca hedefleri; Türkiye’nin yerli teknoloji üretimini artırmak ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilinci kazandırmaktır. Bu doğrultuda, gerçek bir ihtiyaca yanıt veren veya soruna çözüm olan teknoloji projelerinin, erken aşamalarda hedef kitlesi ile buluşmasını ve fonlanmasını sağlar. Toplumun, teknoloji projelerine erken aşamalarda dahil olarak şekillenmesini sağlaması çığır açacak yeniliklerde rol almasını sağlar.

Kitlesel Fonlama Kanunu

Türkiye’de geçtiğimiz yıl Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklama ile kitlesel fonlama kanunu haberi verildi. Henüz içeriği netlik kazanmayan kanunun, ilerleyen dönemlerde tamamlanması ile Türkiye’de girişimlere halk tarafından sağlanan desteğin kolaylaşması ve artması bekleniyor.