Otizmli insanlar yeni girişim Coding Autisim ile yazılım programlama alanında ihtiyaç duydukları destek becerileri elde edebilecek. Bu girişimin en önemli özelliği ise yine Otizmli insanlar tarafından yapılmış olması!

Faaliyetlerine bu ay başlayan Coding Autisim, otistik insanlara kodlama, web geliştirme ve yazılım mühendisliği becerilerini öğretmek üzere Los Angeles’ta bir okul geliştiriyor.

Coding Autisim Programına katılanlar, teknoloji yeteneklerini geliştirmek için 15 haftalık tam zamanlı bir hazırlık kampına katılacaklar. Programda ayrıca atölye çalışmaları, kariyer danışmanlığı, mülakat hazırlığı ve profesyonel danışmanlara erişim de bulunmaktadır. Bu programdan mezun olduktan sonra, katılımcıların yazılım programlama alanında çalışması mümkün olacak. Öğrenciler ayrıca, Coding Autisim’in web sitesinde portföylerini sergileyecekler, böylece potansiyel işverenler onları rahatlıkla bulabilecek.

Coding Autisim’in kurucu ortağı ve CEO’su Oliver Thornton, kendisi gibi otistik insanlara istikrarlı, kârlı teknoloji mesleklerine başlamasına yardımcı olan bu programı hayata geçirdi.
Thornton, projeyi tanıtan bir videoda “Otistik bireylerin mesleklerinde ve yaşamlarında başarılı olabilmeleri için bir başarı formu hazırlıyoruz” dedi.

ABD’de 68 yetişkinin yaklaşık 1’i otizmli. Otizm oran olarak oldukça yüksek olmasına rağmen, otizm spektrumu bozuklukları hakkındaki damgalama ve yanlış kavramalar, özellikle istihdam söz konusu olduğunda, işverenler tarafından sıcak bakılmıyor. Birleşmiş Milletler rapolarına göre, çalışma yaşında olan otistik insanların işsizlik oranının yüzde 80 civarlarında olduğu tahmin ediliyor.

Her yıl teknoloji endüstrisinde yaklaşık 500.000 programlama ve mühendislik işi açılıyor, yeni yeteneklerin mesleğe girmesi için muazzam bir potansiyel var. Ancak bu pozisyonların yalnızca yüzde 1’i otistik yetenekle doludur. Bununla birlikte, birçok otistik yetişkin kodlama otizmine göre, tekrar endüstri görevlerine duyulan özen nedeniyle, teknoloji endüstrisinde mükemmelleşti.

Bir program katılımcısı videoda “Bence birçok otistik insan yazılım programlama yapmaktan hoşlanıyor, çünkü bu alan aklınızı kullanmanızı sağlıyor.” diye vurguladı.

Coding Autisim, 15 öğrencinin açılış sınıfının eğitim ücretini tamamen karşılayacak şekilde hazırlanmaktadır. Thornton, programın otistik yetişkinler için istihdam açığını kapatmakla kalmadığını da dile getirdi. Aynı zamanda otistik toplumun temel perspektifini de dahil ederek teknoloji şirketlerini ve ürünlerini iyileştirmekle ilgilidir.

Thornton, “Otizmle yetişkinlerin otizm uzmanlaşmış kodlayıcı kapsamlı programla eğitilmesi sayesinde, şirketlerin işgücünü çeşitlendirmeye, şirketlerinin ve ekiplerinin kültürünü genişletmeye ve faaliyetlerinde yeniliği sağlamaya yönelik kapılar açıyoruz” dedi.

İlk kodlama sınıfı, bu yıl yaz ayının başında başlayacak. Los Angeles’ta çalışmalarına başlayan Coding Autisim, ilgi ve katılım artması durumunda ABD’ye yayılmak istiyor.

Albaraka Garaj