Alibaba, eticaret pazarında hızla büyüyor

Amazon’un Asya’daki önde gelen rakibi Alibaba, dünyanın en hızlı büyüyen eticaret pazarı olan Hindistan’da istikrarlı bir şekilde yükselişe geçti .

Economic Times gazetesinin haberine göre, Çinli internet devi Hindistan’ın Silikon Vadisinde ortak bir ofis alanına girmeye başladı bile. Alibaba, Mumbai’deki ilk Hindistan bürosunu rakibi Amazon’un karargahına bir taş atmak için ilan etti.Alibaba, Bangalore’da, şehrin en büyük ticari gayrimenkul geliştiricilerinden biri olan CoWrks ile anlaşma yoluyla esnek bir ofiste 30 sandalye kiraladı. İnsan kaynakları, yönetim ve operasyon ekipleri bu alanın dışında çalışacak.

Alibaba sözcüsü “Hindistan büyük bir potansiyele sahip olan gelişmekte olan pazardır ve biz bu pazarı uzun vadede geliştirmeye kararlıyız” açıklamasında bulundu.

Uzmanlar Amazon savaşına karşı Alibaba’nın Amazon’la karşılaştırıldığında Walmart’dan daha büyük olduğunu ve yakında Güneydoğu Asya’yı devralacağını düşünüyor. Forbes , “Bu, muhtemelen onlarca yıl sürecek olan savaş olacak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Güneydoğu Asya’da daha belirgin hale gelicek” diyor .

Alibaba, ülkedeki 200 milyon kullanıcılı en büyük mobil cüzdan olan Paytm aracılığıyla 15 milyar doları aşkın Hint e-ticaret alanına yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

Çinli şirket, bağlı kuruluşu Ant Financial ile birlikte Paytm’daki yüzde 40 hisseye sahip ve bu ayın başlarında Paytm’un e-ticaret birimine 200 milyon dolarlık para yardımı sağladı.

Geçtiğimiz yılın en büyük denizaşırı anlaşmasında Alibaba, Güneydoğu Asya’da perakendeci Lazada Grubu’nda yaklaşık 1 milyar dolarlık bir kontrol hazı toplamıştı .

Amazon da, Hindistan’daki ağır yatırımlarla müşterileri kucaklıyor . Ayrıca, dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi olan Endonezya’ya 600 milyon dolarlık giriş yatırımını açıkladı .

ve Alibaba’nın Singapur’a girişi yakında.

Güncel İçerikler