IQ Chocolate, çikolatanın sağlık olduğunu kanıtlayan İngiltere merkezli bir girişim

Sağlıklı yemekler devrimi bir çoğumuzu ele geçirdi. Birçoğumuz acaba yediklerimizle vücudumuza neler koyuyoruz diye düşünüyor ve doğru şeyleri yediğimizden emin olmak için bilinçlenmeye çalışıyoruz. Tabi ki bu bir ya da iki parça çikolata yemek istemediğimiz anlamına gelmiyor. İşte burada İngilitere’den bir startup favori abur cuburumuzu sağlık yiyecekler listesine eklemiş.

IQ Chocolate isimli bir şirket ‘çekirdekten bara‘ (kakao çekirdeğinden çikolata barına) konseptli bir çikolata üretti. Ürünleri aralarında fındık, gluten ve soyanın da bulunduğu toplam 14 alerjeni içermiyor ve düşük glisemik indexli. Yani bunun anlamı; bu çikolata glikoz seviyenizi yükseltmiyor. Bu çikolatanın tatlılığını ise organik hindistan cevizi çiçeği nektarından geliyor. Ki bu madde ‘superfood‘ olarak adlandırılan yiyecekler kategorisinde. İçerisinde yüksek miktarda magnezyum, potasyum, demir ve çinko bulunuyor. Aynı zamanda B1, B2, B3 ve B6 gibi önemli vitaminleri içeriyor.Bir çikolata hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı.

IQ Chocolate kurucular Kate ve Jane

Kurucular Kate ve Jane kendilerini ”çok uzun yaşamak ve yolculuğundan keyif almak isteyenler” olarak tanımlıyorlar. Bu, IQ Chocolate’nin kalbindeki fikri destekleyen ahlaktır.Kim diyebilir ki hem favori yiyeceğini rahatlıkla yiyebileceksin ve üstüne üstlük bir de sağlıklı olacak.Bütün bunlardan sonra çikolatanın kalbi olan kakao çekirdeği Dünya’da yoğun besleyici gıdalar listesine girmeyi başardı. Özellikle gelişmekye olan ülkelerde yaygın bir sağlık sorunu olan diyabete de neden olma durumunun aslında besinlerin işlenişiyle alakalı olduğunu gösterdi.

IQ Chocolate bu ürünlerini tanımak için bir yolculuğa çıkıyor ve kakao çekirdeğinin sağlık için yararlı olduğu halini koruyarak süpermarket raflarında yerini almasını sağlamak istiyor. Bu yolculuk bir mücadeleyi katılmaya yönelik. Kurucular Jane ve Kate’,n geleneksel çikolata yapım yöntemleriyle mücadelesi. Rowett Aberdeen Üniversitesi Beslenme ve Sağlık Enstitüsü’nün de desteğiyle Kate ve Jane farklı kakao çekirdeklerini test ederek

Bugünlerde hızlı bir şekilde ilerleyen şirket Great Taste Awards’ta iki yıldıza sahip ve çikolatanın spor dünyasındaki yerini incelemekle birlikte yaşlılıktaki zihinsel düşüşü yavaşlattığına yönelik çalışmalar da yapıyor. Çikolataları artık Dünya’da 13 ülkede yer alıyor ve Kate ile Jane daha fazla büyümek için çalışmalarına hızla devam ediyor.

Güncel İçerikler