Londra’da girişimci firmalarca hayata geçirilen iki yeni teknoloji, vatandaşları hava kirliliğinden koruyacak. Airlabs ve Flow.

Airlabs girişiminin ‘Temiz Hava Bankı‘ isimli ürünü, üzerine oturan kişilere temiz hava partikülleri püskürterek, sağlıklı bir ortam oluşturmayı hedefliyor.

Özel bir filtreleme sistemine sahip olan bank, beş hava temizleme ünitesine sahip. Airlabs CEO’su Sophie Power, bankın çevresindeki karbondioksidin yüzde 95 oranında da temizlendiğini özellikle belirtti.

“Son yıllardaki araştırmalar, mazotu yüzde 50’nin üzerine düşürdüğümüz halde, ki Londra’da bu oran sadece yüzde 10 olsa dahi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) azot dioksit kurallarına ilişkin sıcak noktaların hala devam edeceği belirtiliyor. Bu teknoloji, sıcak noktalardaki anahtar pozlamayı, örneğin yol kenarı, okul, hastane ve bölgede azaltmada gerçekten iyi bir araç olabilir. Bu bölgeler insanların en fazla kirli hava soluduğu yerler.”

Londra’da bir başka yenilikçi proje ise Paris merkezli Plume Labs tarafından geliştirilen Flow‘dur. Taşınabilir boyutuyla akıllı telefonunuzdan mevcut hava kirliliği oranını size ileterek, bilgilenmenizi sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, 2012’de sağlıksız bir ortamda yaşama veya çalışma sonucunda tahmini 12,6 milyon kişi ölmiş. Bu oran toplam küresel ölümlerin yaklaşık dörtte birine denk geliyormuş.

Londra belediye başkanı Sadiq Khan, geçtiğimiz ay soğuk ve rüzgarsız hava, İngiltere’nin güneydoğusunun tamamında oluşan emisyonlara izin verdiği için, ilk kez çok yüksek bir hava kirliliği alarmı yayınlamıştı.

Bu iki girişimin bir nebze de olsa, bu sorunlara çözüm olacağı hedefleniyor.