Vispera, Galata İş Melekleri’nden 6,8 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Türkiye’nin ilk melek yatırım organizasyonlarından Galata İş Melekleri (Galata Business Angels), resim tanıma ve yapay zeka teknikleri kullanarak perakende sektörüne yenilikçi çözümler geliştiren teknoloji girişimi Vispera’ya 6,8 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım kararı aldı.

GBA’nın 6,8 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım yaptığı Vispera’nın geliştirdiği ilk ürün olan resim tanıma servisi; raf, soğutucu, dondurma kabini gibi perakende sergi alanlarına yerleştirilmiş ürünleri yüzde 99’u aşan bir doğrulukla tanıyıp sayabiliyor. Bu sayede perakendeci ve üretici firmaların satışlarını etkileyen en önemli faktörlerden olan stok durumu, raf payı, marka payı, sergi uyumu gibi ölçütler kolaylıkla ve hızla hesaplanabiliyor. Bu ölçütlerden hareketle firmaların mağaza içi operasyonlar ve pazarlama faaliyetleri optimize edilebiliyor.

Vispera’nın bu çözümü mobil, masaüstü ve bulut uygulamalarından oluşuyor. Görüntü toplama aşamasında Vispera’nın mobil uygulaması kullanılıyor. Bu görüntülerin işlenmesi ve ürün sayım verilerinin işlenmesi ise masaüstü görüntü işleme uygulamasıyla sağlanıyor. Daha sonra güncel veriler görselleştirilip müşteriyle paylaşılıyor. Müşteriler bulut tabanlı servis sayesinde bu verilere istediği zaman istediği yerden erişebiliyor.

2014 yılında Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından kurulan Vispera, 8 ay gibi kısa bir sürede resim tanımaya dayalı perakende raf tanıma servisini geliştirip faaliyete geçirme başarısını gösterdi. İlk yatırımını Aralık 2015 tarihinde alan geçiren Vispera’nın 11’i Ar-Ge personeli olmak üzere 21 çalışanı bulunuyor.

Yaptıkları yatırım ile ilgili değerlendirmede bulunan GBA Yönetici Direktörü Ata Uzunhasan, “Biz GBA olarak geleceğine inandığımız projelere yatıırm yapıyoruz. Vispera da son zamanlarda bizi en çok heyecanlandıran projelerden bir tanesi. Gerek şirketin kurucu ortaklarından Aytül Erçil’in başarıları gerekse bu sektörde gitgide daha fazla dijitale dönmesi, Vispera’yı Galata Business Angels için daha cazip hale getirdi.’’

GBA meleklerinden Nevzat Aydın Vispera’ya yatırım yaparken, “Vispera, sürekli geliştirmekte olduğu resim tanıma teknolojisiyle perakende süreçlerini yeniden tanımlamayı ve bu teknolojileri perakende alanında yaygınlaştırmayı hedefliyor. GBA olarak bu girişimin oldukça büyük bir potansiyel sunduğuna inanıyoruz. Günümüzde Ar-Ge çalışmalarının şirketleri öne geçiren en önemli etkenlerden biri olduğunu düşündüğümüzde Vispera’nın her iki çalışanından birinin Ar-Ge personeli olması bu girişimin sunabileceği inovatif çözümler konusunda bizleri heyecanlandırıyor. Vispera’nın, Türkiye ve dünyada hayata geçirmeye başladığı resim tanımaya dayalı perakende denetim projeleriyle hızla büyümeye devam edeceğine inancımız tam.” dedi.

Vispera’nın Kurucu Ortaklarından Prof. Dr. Aytül Erçil ise aldıkları yatırımla ilgili şunları söyledi: “Vispera olarak pazarlama faaliyetlerine 2016 yılında başladık. 2016 yılında bir yandan ürünümüzün geliştirilmesine devam ederken, bir yandan da ulusal ve uluslararası birçok firma ile pilot çalışmaları gerçekleştirdik. GBA’dan aldığımız yatırımı da kullanarak bu yıl 2016’da gerçekleştirdiğimiz pilot çalışmalarını geniş çaplı projelere dönüştürmeyi, çalıştığımız ürün kategorilerini genişletmeyi, uluslararası ortaklık ağımızı genişleterek çeşitli ülkelerde faaliyetlerimizi arttırmayı planlıyoruz. Ayrıca Ar-Ge faaliyetlerimize devam ederek uluslararası rekabette öne çıkacağımız bir yıl olacağına inanıyoruz.”

Güncel İçerikler