Avrupa merkezli 7 başarılı fintech girişim

Fintech, finans ve teknolojinin birleşiminden ortaya çıkan, inovasyon odaklı girişimlerdir. Türkiye’den ödel.al, iyzico, bkm express gibi girişimler fintech’e örnek olarak gösterilebilir. Peki hemen yanımızdaki Avrupa’dan çıkmış başarılı 7 fintech projeyi inceleyelim.

Monzo

Londra merkezli Monzo, hayatlarını akıllı telefonlarıyla yaşayan insanlar için bir banka inşa ediyor. İşi bir tıklamayla yapmak isteyen, bireysel ihtiyaçlarını ve çek defterlerini önlerinde tutmayan kişiler için Monzo, dünyadaki en iyi hesap uygulaması olmayı ve tüm finansal hayatınız için akıllı bir merkez haline gelmeyi amaçlıyor. 2016 yılının Ağustos ayında Mondo (başlangıçtaki adı), Monzo olarak yeniden markalaştırıldı.

Solaris Bank

Alman bankacılık lisansı olan bir teknoloji şirketidir. Berlin merkezli girişim, dijital ekonominin ihtiyaçları için API üzerinden erişilebilir bir bankacılık platformu inşa etti. 2015 yılında kurulan solarisBank platformu, dijital işletmelerin kendilerine has finansal ihtiyaçları için özel çözümler oluşturmalarını sağlıyor. SolarisBank; ortaklarıyla birlikte, ödeme hizmetleri, bankacılık hizmetleri ve eklenti hizmetleri sunarak dijital ekonominin büyümesini artırma vizyonu üzerine ilerliyor.

Scalable Capital

2014 Aralık’ta kurulan ve 2015 yılında çalışmaya başlaya ScalabeCapital, Münih ve Londra’da ofisleri bulunan dijital bir yatırım yönetim sistemidir. Projede, her yatırımcının portföyünün ölçülebilir bir ölçüsüne dayalı olarak tahsis edilen tescilli bir hizmet sunulmakta. ScalableCapital, müşterinin yatırım yaptığı fonların risk seviyelerini ölçmek için son piyasa gelişmelerine dayanarak ileriye dönük tahminler kullanır ve portföylerini risk limitlerine göre yeniden tahsis eder.

Curve

Kurucuları ödemelerinin kolay, güvenli,her arabirimden ve farklı cihazlardan erişilebilir olabileceğini biliyor. Londra merkezli Curve, 2015 yılında kuruldu. Tüm borç ve kredi kartlarınızı, MasterCard International lisansı uyarınca Wirecard Card Solutions Ltd tarafından verilen Birleşik Krallık’ta ve EEA’da bulunan tek bir Curve kartına dönüştürdü. Kartınız artık telefonunuzda yaşıyor ve nerede olursanız olun ve ne alırsanız yapın anında bildirim sağlıyor.

Baningo

Viyana merkezli FinTech kuruluşu yenilikçi ve benzersiz bir müşteri-banka ilişkisi yaratıyor. 2015 yılında kurulan Baningo, bankalara ve danışmanlarına basit ve tutarlı bir çevrimiçi erişim sunmaktadır. Banka danışmanları için baningo tamamen yeni bir satış kanalı sağlar. Baningo şu anda sadece Avusturya pazarına odaklanıyor ancak iş modeli yakında diğer pazarlara da genişletilebilecek.

Plutus

NFC özellikli satış noktası terminali ile temassız Bitcoin ödemeleri yapmanızı sağlar. Bitcoin’in kağıt paraya dönüştürülmesinin likiditesi PlutusDEX olarak adlandırılan bir peer-to-peer ticaret ağı tarafından sağlanır, Ethereum blok zincirinde otonom bir uygulama olarak çalışır. Plutus uygulaması aynı zamanda mağaza içi satın alımlar için blok zincirde bir geri iade sunuyor. Bunlar Plutons olarak adlandırılan ve arkadaşlarınıza gönderilebilen veya temassız halde bir sonraki satın alma işleminde kullanılabilecek dijital tokenlardır.

Cleo

Paranız için ücretsiz, akıllı bir yardımcıdır. Telefonunuzdaki bir app’de McKinsey danışmanları, Goldman Sachs yöneticileri ve paranız hakkında size tavsiyelerde bulunan yatırım fonu analistleri olsaydı bunun adı Cleo olurdu. Cleo daha fazla tasarruf etmenize yardımcı olmak için en basit kullanıcı arayüzü ile birlikte son teknoloji çözümleri size getiriyor.

Konuk Yazar: Can Kargı

Güncel İçerikler