Merve Saltalı, Notedu

Merve SALTALI, 1989 yılında Ankara’da doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2013 yılında mezun oldu. 2 senedir özel bir şirket bünyesinde avukatlık yapmaktadır. Hukuk fakültesinde okurken gördüğü bir eksiklikten dolayı hayata geçirdiği Notedu’nun da kurucusudur.

Öğrencilerin özellikle sınav dönemi ders notuna ihtiyaç duyması ve buna kolayca ulaşamaması, ayrıca ders notlarını çeşitli kanallar ile satan öğrencilerin asıl hak ettikleri parayı elde edememesinden dolayı Notedu’yu kurdu. Merve, hukuk fakültesinde okurken bu eksikliğin fotokopiciler tarafından giderilmeye çalışıldığını fark etmiş. Hatta fakülteden bir arkadaşı okulu bırakıp fotokopici açmış ve arkadaşlarından notları satın alarak diğer öğrencilere satmaya başlamış. Merve bunun öğrencilerin ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremediğini görmüş ve yeni bir girişime karar vermiş.

Merve, girişimci olma aşamasında yaşadığı zorluklardan biri; para varken zamanının olmaması, zaman varken de paranın olmamasında yaşamış. Girişimin ilk ihtiyaçlarını karşılamak için Merve’nin kendini finanse edebilmesi için çalışması gerekiyor. Bu durum da girişime harcaması gereken vakit ve enerjiyi alınca, bu noktada ciddi zorluklar yaşamış. Merve’nin yaşadığı diğer bir zorluk da; güvenilir ve çalışkan bir ekip oluşturma aşamasında doğru insanları bulmakta zorlanması.

Notedu, öğrencilerin derslerde tuttukları notları kendi belirledikleri fiyattan satabilecekleri veya platforma yüklenen notları satın alarak okuyabilecekleri bir pazaryeridir. Yeni nesil artık tüm işlerini dijital ortamlarda halletmek istiyor. Buna ders notlarının da dahil olmasını isteyen girişim, öğrenci odaklı kurdukları platform ile üniversite öğrencilerini hedefliyor. Öğrencilere sayfalarca ders notlarını taşımaktansa akıllı telefonlarından istedikleri her yerde satın aldıkları notlara ulaşma imkanı sunuyorlar. İlerleyen zamanlarda öğrencilerin ve eğitmenlerin de birbirleriyle iletişim halinde olabilecekleri tam bir eğitim platformuna dönüşmeyi hedefliyorlar. Özellikle kurmaya çalıştıkları ‘Üniversite Temsilcileri’ ağı ile de öğrencilerin bizzat platformda söz sahibi olmasını amaçlıyorlar.

Yeni girişimcilere önerileri öncelikle fikre güvenen, yapacakları işten anlayan, kolay vazgeçmeyen bir ekip kurmaları. Merve, özellikle finans geçmişi olmayan girişimcilere ‘Girişimci – Kapital’i kitabı okumalarını tavsiye ediyor.

Notedu, İTÜ Çekirdek 2015 Çeyrek Final – İlk 60 Girişim arasına girdi.

Girişimcilik serüveninde başarılar dileriz.

Güncel İçerikler