KOSGEB, Küçük ve Orta Büyüklüklükteki işletmelerin (Kobi) kendilerini, işletme faaliyetlerini, ürünlerini veya hizmetlerini gerek iç piyasada gerek dış piyasada rahatlıkla tanıtabilmeleri için Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderlerine destek vermektedir.

Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderleri desteğinden faydalanabilmek için gerekli genel şartlar nelerdir?

1) İşletmenin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekmektedir.
2) İşletmenin Yurtiçi Marka tescil belgesi olması gerekmektedir.
3) Mobil tabanlı uygulamalarda KOSGEB logosu ve internet bağlantısına yer verilmelidir.
4) Giderlerin yaptırılacağı firmanın iştigal konusuyla ürün/hizmet konusu uyumlu olmalıdır.

Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderleri desteği özel şartları nelerdir?

Özellikle İhracat firmalarımızın Eticaret sitelerine üyeliklerini ve burada verecekleri reklamları karşılamak için hazırlanan programın belli şartları şunlardır;

a) Web Tabanlı Tanıtım

1) Yapılacak olan tanıtımın Ekonomi Bakanlığı tarafından ön onay verilmiş eticaret sitelerinde yayınlanmış olması gerekmektedir.
2) İlgili eticaret sitesinde en az 1 yıllık üye olunması gerekmektedir.
3) Üyeliğin yalnızca site içi reklam ve banner olmaması gerekmektedir.

b) Mobil Tabanlı Tanıtım

1) Akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarların işletim platformlarında (Android, IOS, vb.) işletmeye özel yapılan tanıtım uygulamalarına destek verilir.
2) İşletmenin iletişim, ürün, harita bilgileri ve işletmeye ait diğer tanıtım bilgilerini kapsamalı ve işletmeye ait web sayfasında uygulamanın indirme bağlantısı olmalıdır.

Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderleri desteği ne kadar?

Bu noktada özellikle dikkat etmemiz gereken husus şudur; Kosgeb Genel Destek programının büyük bir çoğunluğu işletmenin bölgesine göre harcanılan tutarın %50’si %60’ı %70’i şeklinde destek vermektedir.

Örnek:

1.Bölge (İstanbul gibi) faaliyet gösteren işletmeniz 8.000,00 TL değerinde Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderleri yaptırdıysa Kosgebden bunun %50’si oranında yani 4.000,00 TL kadar geri alabilirsiniz. (Bu bedel kanunda belirtilen üst tutarı geçmeyecek şekilde artabilir/azalabilir)

Her bir destek başvurusu için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti; Web Tabanlı Tanıtım Giderleri için 5.000,00 (beşbin) TL’yi, Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri için 7.500,00 (yedibinbeşyüz) TL’yi ve Program süresince Web/Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri için verilecek toplam desteğin üst limiti ise 15.000 (onbeşbin) TL’yi geçemez.

Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderleri desteği başvurusu nereye yapılıyor?

Başvurular Kosgeb internet sitesi üzerinden oluşturacağınız üyelik sonrasında E-Kobi linkinden online olarak yapılacaktır.

2 YORUMLAR

  1. iki farklı iş yerim için kosgeb den mobil tanıtım desteğini kullandım. ilk seferde 4500 tl, ikincisinde ise 3.000 tl tarafıma ödeme yapıldı. iki kez başvuru hakkım olmasına rağmen ve üst limit 15.000 tl olmasına rağmen tarafıma ödeme yapılmadı. sebebi nedir. üstelik ilk seferde 8500 tl fatura ikinci seferde ise 13.000 tl lik fatura olmasına rağmen.