BigData’nın Büyüklüğünün Farkında mısınız?

bigdataDünya üzerinde dakikada 250 milyondan fazla e-mail gönderiliyor, internet üzerinden milyonlarca mb veri indiriliyor, youtube’a 30 saatlik video yükleniyor ve 1 milyondan fazla video izleniyor, 100 binden fazla tweet atılıyor, google’da 3 milyona yakın arama yapılıyor, wikipedia’ya 10 yeni makale giriliyor, yüzlerce yeni web sitesi açılıyor, 250’den fazla yeni domain alınıyor, online alışveriş sitelerinden 250 binden fazla yeni ürün satın alınıyor uygulama indiriliyor, hayatımızın içinde milyonlarca güvenlik, trafik, mobese vb. kameralar kayıt yapıyor, milyonlarca kez yapılan alışverişlerin kayıtları tutuluyor, facebook’a yüzbinlerce fotoğraf yükleniyor, kişisel bilgilerimizi kayıt olduğumuz yüz binlerce web sitesine veriyoruz, oynanan tüm futbol maçlarının detaylı bilgileri kayıt ediliyor, 1 dakikada 50 milyondan fazla telefon görüşmesi gerçekleştiriliyor; dropbox, google drive gibi sanal sunuculara milyonlarca dosya yükleniyor… hem sanalda hem gerçekte sıradışı bir veri trafiği var…

Bu alanlara rakamları milyonlarla hatta milyarlarla ifade edilen veri; yeni nesil adıyla BigData “Büyük Veri” yüklediğimizin farkında mısınız? Neredeyse adı bile küçük kalıyor. ExceptionalData yani “Olağanüstü Veri” bile denebilir. Tüm düşüncelerimizi twitterda paylaşıyoruz, anlık fotoğraflarımızı instagrama yüklüyoruz, özelimizi facebookta paylaşıyoruz, iş bilgilerimiz linkedin’e ekliyoruz, konuşma kayıtlarımız gsm operatörümüzün sunucularında saklı, tüm online kayıtlarımız internet servis sağlayıcısında beklemede, sürekli olarak kameralar tarafından da gözetleniyoruz….

Peki bu verileri kimler kullanıyor?

Şirketler bu verilerin değerinin farkına vardı ve kendi datacenter’larını kurarak buralarda depolamaya başladı. 2020 yılında bu veri büyüklüğünün 40 katına çıkacağı bekleniyor ve bu durumun zaten gerçekleşmemesi için de bir neden yok. Z kuşağı, 2020 yılında İnternette çığır açacak. Dijital Ekonomi’nin değeri ve kullanımı daha da artarak tüm hareketlerimiz sunucularda saklı kalacak. İzlediğiniz Fantastik Bilim Kurgu filmleri artık gerçeğe dönüşecek. Gelecekte vücudumuza takılı olma ihtimali olan Çip’ler gündeli hayatımızda dijital arkadaşımız olabilir. Aslında şimdiki bir örneği de “Akıllı Telefonlarımız”dır.  Şimdiden dünyanın en büyük 6. veri büyüklüğüne sahip şirket Turkcell’dir. Böyle olmasına rağmen Turkcell, elindeki verileri doğru bir şekilde kullanıyor olsa benim verilerimi okuyarak Sarı Kutu kampanyasında Nokia Lumia yerine Samsung marka bir telefon veya yardımcı Samsung cihaz önerir. Verilerin büyüklüğü şirketlere bir “çöp bilgi merkezi” kazandırmamalı. Bazı şirketler elindeki verileri nasıl kullanacağını bilmiyor ya da verilerin nasıl toplanacağının farkında değil. Bazıları da kontrolsüz bir şekilde toplayarak, daha sonra bunları bir araya getiremiyor.

Veri İşleme Uzmanları’nın önemi daha da artacak. Yakın gelecekte çok farklı meslek alanlarının da açılması bekleniyor.

* Hastaneler; hastalarına yönelik etkili, bireysel, kişiselleştirilmiş, tıbbi hizmetler sunabilmek için, bireysel bazdaki verileri kendi sayısal ortamlarında depolamaktalar.
* Hükümetler; yurttaşlarına yönelik bilgi ve hizmetleri işleyip, saklama konusunda oluşan çok büyük ölçekli veri ile çalışmak zorundadırlar. Örneğin, RTÜK kararları gereği, ülkemizdeki televizyon kanallarının son bir yıllık yayınlarını saklama zorunluluğu var. Saklanacak bilgiler, “Büyük Veri” olarak tanımladığımız türden.
* İnternet üzerindeki üretici ve tüketicilerin veri üretimini hızlandırması, başta servis sağlayıcı firmalara olmak üzere, büyüyen bilgiyi harmanlayıp, anlamlı biçime dönüştürerek kullanıma yeniden sunma görevi yüklüyor.
* Bankalar, müşterileriyle ilgili olarak toplayıp sakladıkları bilgiler yoluyla, kullanıcısını tanıyan, internet şubesine o gün ne için girdiğini bilen ve buna göre ana sayfayı, menüyü en etkin hale getiren, müşterisine hatırlatmalar yapan, özelleştirilebilir arayüzler sunan, zengin içerikli, hızlı ve kullanışlı bir 7/24 şube haline geldi.
* Enerji firmaları; akıllı şebeke ve sayaçlar kullanarak, abonelerinin bireysel kullanımlarıyla ilgili oluşan verileri, saklayıp, işlemek durumundalar.
İlaç sanayisinde; örneğin “kanser araştırmaları” için oluşturulan büyük genomik veritabanları, araştırmacıların sürekli erişimine açık olmak durumundadır. (Wikipedia)

Google Data Center’dan bir kare; burada milyarlarla bile ifade edilemeyen sıradışı bilgi var.

Google Veri Merkezi

 

 

Güncel İçerikler