İleri nesil sürdürülebilir plastik malzemeler üreten yerli girişim Euronova, Ahu Serter liderliğinde yatırım aldı

Sabancı Üniversitesi Inovent ortaklığı ile Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik programı öğretim üyesi Burcu Saner Okan tarafından kurulan Euronova İleri Nesil Sürdürülebilir Plastik Malzemeler Şirketi, kendi alanında büyük bir yatırım aldığını duyurdu.

Sabancı Üniversitesi Inovent ortaklığı ile Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik programı öğretim üyesi Burcu Saner Okan tarafından kurulan ileri nesil sürdürülebilir plastik malzemeler girişimi Euronova, yeni yatırım turunu tamamladı.

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı, girişimci ve melek yatırımcı Ahu Serter liderliğinde, Euronova’ya hisse karşılığında yapılan yatırım turuna ayrıca Fark Holding CEO’su Ömer Burhanoğlu, Farplas CEO’su Emin Ataç ve Farplas İcra Kurulu Üyesi Tolga Yalgı da doğrudan katılım gösterdi.

2024 yılında kurulan Euronova’nın aldığı yatırım ile ilgili olarak Sabancı Üniversitesi’nde Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter katılımıyla bir tören düzenlendi.

İmza töreniyle ilgili olarak Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı verdiği demeçte;

“Sabancı Üniversitesi olarak her zaman birlikte yaratmak ve geliştirmenin gücüne inandık. Üniversitemizde hayata geçirdiğimiz özel sektör, kamu ve akademiden oluşan bu başarı üçgenine ve bunun topluma çok katkı sağladığına inanıyorum. Bu günkü çalışma da bunun başarılı örneklerinden biridir. Ben bu iş birliğinin bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Araştırmaya çok önem veren bir üniversite olarak kuruluşumuzda birçok şey hayal ettik. Bunlardan ilki bir dünya üniversitesi olmaktı. Hepinizin katkılarıyla dünya sıralamalarında yukarı doğru yol alıyoruz. İkincisi de sürdürülebilir olması adına eski mezunlarımızın öğretim üyesi olarak gelmesi. Dolayısıyla bilgilerin varlığı, sürekliliği için de bu çok önemlidir. Finansal sürdürülebilirlik için de en önemli örneklerden biri bu çalışma oldu. Çok genç bir üniversiteyiz. Üniversitemizin geleceği için sizlere çok iş ve sorumluluklar düşüyor. Ben bu projeyi destekledikleri için Fark Holding’e ve Fark Labs’e, ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün burada olmak da beni çok mutlu etti, yolunuz açık olsun diyorum.”

Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter ise verdiği demeçte;

“Sabancı Üniversitesi Inovent ve Fark Holding arasındaki iş birliği, sanayi-üniversite ilişkisine en iyi örneklerden biridir. Bu iş birliği, 2012 yılında Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Özge Akbulut’un kurduğu Surgitate yatırımı ile başlamış olup, artarak ve başarıyla devam etmektedir. Euronova’ya yaptığımız yatırım, sürdürülebilirlik ve inovasyon taahhüdümüzün bir göstergesidir. Euronova’nın malzeme teknolojileri doğayı korurken endüstriye değer katıyor. Bu ortaklık, daha sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adımdır.”

Sabancı Üniversitesine malzeme alanında yatırım getiren Euronova İleri Nesil Sürdürülebilir Plastik Malzemeler Şirketi, aldığı bu yatırım desteği ile geleceğe yönelik umut verici projelere imza atmayı hedefliyor. Sürdürülebilirlik ve yenilikçi malzeme üretimi konusundaki çalışmaları ile sektörde fark yaratmayı amaçlayan Euronova, çevresel etkileri azaltarak daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarına devam edecek.

Euronova, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve döngüsel ekonomi prensiplerine odaklanarak ileri seviye ham maddeler geliştirmektedir. Şirket, doğal lifler, geri dönüştürülmüş kısa karbon lifleri ve nano/mikron ölçekte katkı maddeleri kullanarak otomotiv, havacılık ve plastik endüstrilerinde geleneksel malzemelerin yerini alacak ölçeklenebilir sürdürülebilir masterbatch ve kampound çözümleri sunmaktadır.

Güncel İçerikler