Emirates Flight Catering, mekan içi tarım girişimlerinden Bustanica’yı satın aldı

Dünyanın en büyük catering işletmelerinden Emirates Flight Catering, dünyanın en büyük mekan içi tarım girişimlerinden biri olan Emirates Bustanica’yı (eski adı Emirates Crop One) ve tüketici markası Bustanica‘yı satın aldığını duyurdu.

Emirates Bustanica bu stratejik hamle ile yüzde 100 Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir şirket haline gelirken, ülkenin gıda ve su güvenliğinin arttırılması konusundaki vizyonunun ve tarımsal gücünün büyümesinin sürdürülebilirliğine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu satın alma Emirates Bustanica’ya, en son teknolojik bilgi birikimi ve yerel uzmanlığı ile pazarın artan taleplerini karşılama gücü veriyor.

Dubai World Central’daki Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’nın yakınındaki Bustanica’nın 330 bin metrekarelik tesisinde, geleneksel tarıma göre yüzde 95 daha az su kullanılıyor. Bustanica ayrıca yılda 1.000 tondan fazla (günde yaklaşık 3 ton), yüksek kalitede yeşil yapraklı sebze yetiştirme kapasitesine sahip olmasıyla da öne çıkıyor.

Çeşitli yeşil yapraklı sebzeler, taze otlar ve mikro yeşilliklerden oluşan ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Bustanica, yüzde 100 temiz, taze ve besin açısından zengin, pestisit veya herbisit kullanılmadan yetiştirilen ürünler sunuyor. Öyle ki musluk suyunun gıdaları kirletme riskine karşı, kutudan çıktığı gibi yenilmelerini tavsiye ediyor.

Temmuz 2022’de lansmanı yapılan Bustanica, makine öğrenimi, yapay zekâ ve çeşitli patentli teknolojileri sayesinde güçlü bir teknolojiye sahip ve tarım uzmanı, mühendis, bahçıvan, bitki bilimcilerinden oluşan son derece uzmanlaşmış bir ekip tarafından yönetiliyor.

Bustanica markalı ürünler Spinney’s, Waitrose, Carrefour ve Choithrams gibi BAE’deki tüm büyük perakendecilerden temin edilebiliyor. Emirates ve diğer havayollarındaki yolcuların, salata ve yemeklerinde bu çiftlikten gelen taze ürünler kullanılıyor. Emirates Bustanica, Dubai’de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP28) da ürün tedarikçisi olarak tercih edilmişti.

Güncel İçerikler