212, 70 milyon euro’ya ulaşması hedeflenen üçüncü fonunu kurdu

Türkiye’nin ilk kurumsal girişim sermayesi fonu olarak kendini konumlandıran 212, 70 milyon Euro’ya ulaşması hedeflenen üçüncü fonunu kurdu. Türkiye pazarına odaklı üçüncü fonunu kuran ilk VC 212, yeni fonla birlikte Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde faaliyet gösteren girişimlere yatırım yapmaya devam edecek. Ayrıca gelişmiş pazarlardaki ülkelerde şirketini kurmuş ancak kendi ülkesiyle bağları olan girişimlere de desteklerini sürdürecek.

12 yıldır Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine öncülük eden yatırım şirketlerinden 212, üçüncü fonunu kurdu. Yatırım desteğinin yanında girişimlerle ihtiyaç duydukları alanlarda global ve yerel tecrübelerini de paylaşan 212, 70 milyon Euro’ya ulaşması hedeflenen yeni fonla birlikte Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde B2B alanında küresel ölçekte büyüyen teknoloji şirketlerine yatırım yapmaya devam edecek. 212 yeni fonla ayrıca, gelişmiş pazarlardaki ülkelerde şirketini kurmuş ve kendi ülkesiyle bağları olan girişimciler (diaspora) için de desteklerini sürdürecek.

“İlk 2 fondaki gibi başarı hikâyeleri yaratmaya kararlıyız”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan 212 Kurucu Ortağı Numan Numan, verdiği demeçte;

“212 olarak kurulduğumuz günden bu yana ilk iki fonumuzla girişimcilik ekosistemine önemli katkılarda bulunduk ve birçok ilke imza attık. Bugüne kadar toplam 29 tane şirkete yatırım yaptık ve böylece yönettiğimiz varlık 100 milyon Euro’yu aştı. Türkiye’nin ilk ve en büyük Fintek exit’i Iyzico ve yazılım alanında ilk unicorn’u Insider’ın ilk kurumsal yatırımcısı olmanın gururunu yaşıyoruz. Erken aşamada girişimlere yatırım yapıp desteklemekle kalmıyor, bir sonraki aşamaya geçmelerine de katkı sağlıyoruz. 12 yıl boyunca genişleyen network’ümüz, portföyümüzdeki girişimlere büyük fayda sağlıyor. Üçüncü fonumuzla da ilk iki fonda olduğu gibi başarı hikâyeleri yaratmaya kararlıyız. Yeni fonumuzun yaklaşık yüzde 60’ını daha önceki fonlarda da bizimle olan yatırımcılar oluşturuyor. Bu da bizim için çok kıymetli.”

“Sadece girişimlere değil, yatırımcılarımıza da fırsatlar sunmayı sürdüreceğiz”

12 yıllık deneyimleriyle piyasa ihtiyaçlarına hâkim olarak yatırımcılara uygun dinamik fonlar sunduklarını da vurgulayan 212 Kurucu Ortağı Ali Karabey ise şu demeci verdi:

“Geleneksel fon yönetimi modelinin yanı sıra risk alarak yüksek getiri amaçlayan yatırımcılarımıza yeni yatırım fırsatları da sunuyoruz. Başarılı portföy şirketlerine daha fazla destek sağlamak için özel amaçlı şirketler (SPV) kuruyor ve yatırımcıların devam yatırımı yapmalarına olanak sağlıyoruz.Piyasa koşullarına cevap vermede gösterdiğimiz esneklik sayesinde yatırımcılarımız, başarılı şirketlerin büyüme potansiyellerinden daha yüksek pay sahibi olma şansı buluyor. Sadece girişimlere değil, yatırımcılarımıza da fırsatlar sunmayı sürdüreceğiz.”

Güncel İçerikler