Optik ölçüm sistemleri geliştiren SpechtLab, 6.5 milyon TL hedefle kitle fonlama yatırım turuna çıktı

Kendi sektöründe Türkiye’nin önde gelen yüksek teknoloji şirketlerinden biri olan SpechtLab, 6.5 milyon TL hedefle paya dayalı kitle fonlama yatırım turuna çıktı.

Türkiye’de faaliyet gösteren tek üretici olarak endüstriyel optik ölçüm sistemleri alanında çalışmalar yürüten SpechtLab, T.C. Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında TÜBİTAK desteğiyle kurulan şirketin bilançosunda kar yedekleri kaleminde bulunan toplam 535.919,80 TL’yi yatırım turu sonunda toplanan fon ile birlikte 50 milyon TL’lik mevcut sermayeye ilave etmeyi planlıyor.

SpechtLab; otomotiv, savunma, beyaz eşya, demir çelik gibi çeşitli endüstrilerde süreç ile kalite kontrolü, otomasyon ve veri toplama gibi birçok farklı amaç için kullanılan endüstriyel ölçüm sensörleri geliştiriyor.

Verimlilik, güvenlik ve kalite kontrolü hedefleniyor

Endüstriyel ölçüm sensörlerinin geniş bir yelpazede kullanılabildiğini belirten SpechtLab Kurucusu Mehmet Emin Cürmen, verdiği demeçte;

“Sensörler, fiziksel parametreleri hassas bir şekilde ölçerek verileri analiz edebiliyor ve endüstriyel süreçlerin kontrolünü sağlıyor. Bu sayede verimlilik, güvenlik ve kalite kontrolü gibi faktörlerde önemli iyileştirmeler elde ediliyor. Ayrıca kalite kontrolü, süreç izleme, verimlilik ve maliyet tasarrufu ve otomasyon konularında da avantajlar sağlayan sistem, sektörel karlılığın artırılması ve üretim süreçlerinin endüstri 4.0 standartlarına uyum sağlaması açısından büyük bir avantaj sunuyor.”

“Karlılığın arttırılması için büyük bir avantaj”

Optik ölçüm sistemlerinin, kalite ve prestij kayıplarını en aza indirgediğini ve kalite sapmalarında alarm uyarıları oluşturduğunun altını çizen Cürmen,

“SpechtLab olarak, ana faaliyet alanımız demir çelik üretim tesislerine yüksek hassasiyette ölçüm sistemleri kurulumları gerçekleştirmek. Demir çelik üretim süreci, enerji yoğun form değiştirme süreçlerini içeren doğası gereği zorlu bir süreç. 1 ton demir çelik üretimi için 20 GJ enerji tüketiliyor. Bu enerjinin Türkiye’de maliyeti 160-200 dolar arasında. Dünyada ise yıllık 1 milyar ton çelik üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye, 40 milyon ton üretim ile dünyanın en büyük 7’nci çelik üreticisi konumunda. Türkiye, gerçekleştirdiği çelik üretimi karşılığında, yıllık 8 milyar dolarlık enerji harcıyor. Dünya Çelik Federasyonu – WSA’ya göre, üretim tesislerindeki kalite sapmaları, çeşitli arızalar ve kalite kayıpları yüzde 5 oranında gerçekleşiyor. Yıllık ortalama 5 milyon ton üretim gerçekleştiren tesislerde kayıp, yıllık yaklaşık olarak 30 milyon dolar. Otomotiv, beyaz eşya gibi üretim tesislerinin girdi ürününün üretim sürecinde, 15 fiziksel form değişikliği yaşanması ve kalitenin her aşamada ölçülmesi son derece önemli. Bu sayede; duruş maliyeti 500 milyon dolara varan arızalar önleniyor. Ayrıca sunduğumuz teknolojik çözümler, sektörel karlılığın artırılması ve üretim süreçlerinin endüstri 4.0 standartlarına uyum sağlaması açısından da oldukça büyük bir avantaj.”

Güncel İçerikler