Yerli bulut mutfak girişimi Zest Cloud Kitchens, 8 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı 

Zest Cloud Kitchens, son 1 senede  değerlemesini 4 katına çıkartarak, tohum öncesi yatırım turunda 450 bin dolar yatırım aldı. Melek yatırımcıların katılımı ile gerçekleşen bu tur ile beraber Zest Cloud Kitchens’a yapılan toplam yatırım tutarı 1 milyon dolar’ı aştı.

Yapay zeka odaklı yerli bulut mutfak girişi Zest Cloud Kitchens, tamamen paket servis için tasarlanmış markalar üretiyor ve bunları işletiyor. 2021 yılında faaliyete başlayan girişim, verimlilik esasıyla kurulu operasyon modeli, yapay zeka desteği ve alanında lider markaları ile 2023 itibariyle de sürdürülebilir ve karlı bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. 

2024 yılında 50 bulut mutfağa ulaşmayı hedefleyen girişim, buradaki ana odağın Franchise iş ortakları ile büyüme olacağını vurguluyor. Yaptıkları ilk denemelerde franchise modelinin sürdürülebilir başarısını kanıtlayarak, yatırımını 8 ile 12 ay içinde çıkartan; çok cazip bir yatırım fırsatı oluşturabildiklerinin de, altını çiziyor.

Zest Cloud Kitchens kurucu ortağı Yiğit Doğan, yatırımla ilgili verdiği demeçte;

“Yapay zeka odağımız kapsamında fiyatlama, operasyonel verimlilik, kalitenin korunması gibi bir çok alanda çalışıyoruz. Alanında lider bulut mutfak olarak, hem bizim hem de franchise iş ortaklarımızın karlı olmasında üstün operasyonel verimiliğimizle beraber, yapay zeka odağımızın etkisi yadsınamaz. Gıda ve teknolojiyi bir araya getiren bir food-tech şirketi olarak, yeni yatırım ile hem franchise iş modelimizi yaygınlaştırmayı, hem de teknoloji altyapımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi 

Güncel İçerikler